Czas wakacyjnych urlopów to idealny czas na spełnianie swoich zainteresowań i pasji. Wędkarstwo to pasja wielu mężczyzn ale zarówno i kobiety interesują się tą dziedziną. Jedną z metod wędkowania jest metoda odległościowa. Jest ona kojarzona z łowieniem ryb w dużej odległości od brzegu w wolno stojących wodach.

Metoda ta w wersji klasycznej jest na tyle elastyczna, iż dobra kombinacja i manipulacja elementami zestawu wędkarskiego, zmiana spławików i odpowiednich obciążników daje możliwość dopasowania się do łowiska i aktywności ryb w nim żyjących. Metodzie tej należy poświęcić dużo uwagi, dlatego też wielu wędkarzy nie korzysta z niej, gdyż zniechęcają ich kombinacje przy wykorzystywaniu tej metody. W tej metodzie należy wykazywać się szczególną starannością w dobieraniu kolejnych elementów zestawu. W odległościówce bo tak nazywają ją potocznie wędkarze ważne aby zestaw do wędkowania był skonstruowany zgodnie z konkretnymi zasadami, wymaga także od wędkarzy doświadczenia. Podstawowy zestaw do wędkowania zgodnie z tą metodą składa się z: wędziska matchowego, kołowrotka o stałej szpuli, żyłki matchowej powinna tonąć przy zarzuceniu gdyż tylko wtedy można uzyskać kontrolę nad zestawem, haczyka aby wędkować w dużych odległościach używa się przynęty, która nadaje się do ekstremalnych warunków, spławika typu waggler. Można je podzielić na dwie grupy pierwsza z nich dotyczy wysmukłych spławików, które kształtem przypominają ołówki, są one bardzo czułe i używa się ich na wody spokojne, do łowienia ryb delikatnie biorących. Drugą grupę obejmują spławiki, które mają beczkowaty korpus na dole. Sprawdzają się w sytuacjach kiedy fale je znoszą i dużo łatwiej się nimi rzuca. Utrzymują się stabilnie w ekstremalnych warunkach pogodowych. W metodzie odległościowej dużą rolę gra prawidłowy rozkład obciążenia. Zestaw do wędkowania tą metodą, który jest dobrze skonstruowany nie powinien sprawiać problemów przy wyrzucie jak również przy wędkowaniu ale mimo wszystko potrzebny jest do tego wcześniejszy trening. Należy stosować się do kilku podstawowych zasad. Należy rzucać zza pleców celując poza obręb pola nęcenia, następnie poluzowujemy żyłkę aby gdy będzie opadała nie skracała nam dystansu. Aby dobrze wyczuć ile czasu zajmuje aby spławik ustawił się w pozycji pionowej należy wykonać kilka rzutów. Kolejnym krokiem jest dość szybkie zanurzenie żyłki oraz wprowadzenie spławika w pole nęcenia. Należy utzymywać stale ten sam dystans rzutu dlatego też aby tak się stało trzeba założyć na szpulę kołowrotka odpowiednią opaskę gumową lub można też zaznaczyć markerem najlepiej czarnym pewną długość żyłki zwykle jest to kilkadziesiąt centymetrów. Skuteczne wędkowanie nie obejdzie się bez dobrego sprzętu a co za tym idzie bez dobrego wędziska i kołowrotka. Dobre wędzisko to kij o długości w granicach 3,6m do 4,5m i miękkiej tak zwanej akcji. Większe wędki nie nadają się do stosowania metody odległościowej. Druga bardzo ważną rzeczą jest szybki kołowrotek. Ważnym elementem jest także żyłka, która w tym przypadku musi być tonąca. Nie może być ani za gruba ani za cienka.

Podczas stosowania tej metody można napotkać się z wieloma problemami. Pierwszym z nich może być źle dobrane obciążenie, główne obciążenie ma być dłuższe, odległość od śruciny do głównego obciążenia aby wszystko dobrze funkcjonowało musi być większa niż długość przyponu. Kolejna kwestia dotyczy poprawnego wyłożenia zestawu. Aby mógł dobrze położyć się na wodzie należy lekko wyhamować żyłkę w momencie kiedy zestaw opada.W Wielkiej Brytani, która jest ojczyzną metody odległościowej ryby łowi się w kanałach i rzekach jak również w wodach stojących

3 KOMENTARZE

  1. jak wiążesz stopery? Czy może kupujesz gotowe czy raczej wiążesz sam ? i jak mozesz to pokaż swój przykładowy zestaw tzn. zdjecia jak jest on zbudowany 🙂 ja zaczynam łowić przelotowo, ale mam mały problem z tym …..