Miłośnicy wędki, którzy od wielu lat próbuje znaleźć złoty środek na połów amurów i karpi oraz zależność między nimi, często dzielą się swoją wiedzą na forach. Doświadczenie ich wskazuje, że amury warto łowić na płytkich górkach, gdzie głębokość jest nie mniejsza niż 2 i nie większa niż 2,5 m. Karpie zaś najlepiej łowić głębiej, ponieważ ryba ta preferuje bytowanie w lekkim mule. Amur woli twardsze podłoże. Czy jednak to dobra ryba dla początkującego wędkarza?

Jaka zanęta na oba gatunki?

Jeśli chodzi o nęcenie, to również należy zwrócić uwagę na preferencje żywieniowe tych ryb. Amur bardzo chętnie zjada kukurydzę, która jest zalana melasą. Karp natomiast woli kulki, konopie oraz pellet. Ten sposób sprawdza się szczególnie na dzikich wodach.

Kulki na karpia i amura
Kulki proteinowe idealnie sprawdzą się na karpie i amury

Na wodach sztucznych należy jednak być bardziej czujnym, ponieważ dno takich zbiorników jest mało zróżnicowane. Skutkuje to tym, że zanęty mogą być kuszące zarówno na karpia, jak i na amura. Ważna jest również informacja, że amur częściej bierze, gdy jest pochmurno i odczuwalny jest lekki deszcz.

Jaki zestaw wybrać?

Porównując karpia i amura warto również zwrócić uwagę na przypon. Głównym punktem odniesienia przy wyborze przyponu powinien być sposób pobierania pokarmu przez ryby. Karpie w przeciwieństwie do amurów zasysają pokarm, natomiast amury odwrotnie. Przypon typowo na amury powinien charakteryzować się krótkim włosem. Zastosowanie dłuższego włosa przy połowie karpi utrudnia im wyswobodzenie się z zestawu.