Amur jest rybą występującą w polskich wodach sporadycznie. Amury nie rozmnażają się naturalnie w polskich zbiornikach – pochodzą ze sztucznych zarybień. Znaleźć je można jednak w jeziorach konińskich oraz na Pojezierzu Mazurskim. Ryba ta również występuje w rzekach, zwykle nizinnych. Pływa w stadach w celach bezpieczeństwa. Również zimę spędza w gromadzie. Pierwotnie amur bytował tylko na obszarze chińskim. Hodowany był prawdopodobnie już w X wieku.

Kilka słów o amurze

Ryba ta zwykle dorasta do 150 cm długości. Ciało amura jest wydłużone i spłaszczone z perspektywy bocznej. Amur osiąga dojrzałość w wieku 6 lub 7 lat. W sprzyjających warunkach środowiskowych może przeżyć nawet do 15 lat. Amury są niekiedy mylone z kleniami ze względu na bardzo podobną budowę ciała. Różnią się jednak od kleni pięcioma rzędami łusek.

Czym się żywi?

Amur żywi się przeważnie pokarmem roślinnym znajdującym się w zbiorniku wodnym. Nazywany jest przez wędkarzy „żywą kosiarką” ze względu na swoje nieprawdopodobne zdolności pożerania roślinności wodnej. Jak smakuje złowienie amura? Przekonajcie się sami.