Amury przedostały się do wód polskich przez jeziora konińskie i jezioro Drgał Wielki na Pojezierzu Mazurskim. Od początku lat 60. trwało ich przenoszenie na tereny jezior, a następnie rzek.

Jakie jezioro wybrać?

Za najlepsze łowiska jeziorne wędkarze uważają połączone poprzez system kanałów jeziora ciepłe, m.in.: Gosławskie, Ślesińskie, Licheńskie oraz Pątnowskie. Wśród wymienionych najbardziej cenione jest Jezioro Licheńskie, które uzyskało miano najefektywniejszego specjalnego łowiska w Polsce.

O czym pamiętać?

Połów amurów na jeziorze może wymagać od wędkarza kilku podstaw teoretycznych. Jednym z ważnych punktów połowu amurów jest to, że na jeziorach amury dosyć często żerują razem z łyskami. Jeżeli więc na jeziorze wędkarz zauważy stado łysek, powinien się tam zbliżyć ostrożnie i bardzo wolno. Każde spokojne podejście warunkuje sukces, ponieważ łyski powoli odpływają, nie płosząc amurów.

Oprócz tego warto pamiętać o odpowiednim zwabieniu ryby. Amury bardzo często na jeziorze biorą na listek trzciny. Listek trzciny powinno podawać się z powierzchni, więc należy zaopatrzyć się w przypon dłuższy niż długość łowiska. Wczesną wiosną natomiast amury wolą zjeść ziarno kukurydzy.

1 KOMENTARZ