Amur jest rybą licznie występującą w polskich jeziorach i zbiornikach zaporowych ponieważ około 30- 40 lat temu akweny były zarybiane tymże gatunkiem w bardzo dużych ilościach. Z racji dużego przyrostu masy, ryba ta jest godnym przeciwnikiem dla każdego wędkarza.

jak złowić amura wiosną

Gdzie znaleźć amura? Jest bardzo częstym pytaniem stawianym przez młodych jak i doświadczonych wędkarzy. Najprostszym sposobem na zlokalizowanie tejże ryby jest obserwacja wody, w której wiemy, że występuje. W związku z tym warto jest poczytać o gatunkach ryb występujących na jeziorze czy zbiorniku, który będzie miejscem naszej zasiadki. Amur to ryba stadna i ciepłolubna, dlatego też można ją znaleźć w płytkich zatokach jezior, gdzie się wygrzewa. Cechą rozpoznawczą jest wystawianie ponad powierzchnię wody płetwy grzbietowej, dzięki czemu można łatwiej zlokalizować żerowisko amura. Ryba ta również dość często lubi podpływać pod trzciny czy tatarak przy brzegu, co oznacza, że nie jest rybą płochliwą.

Czym nęcić? Jeśli łowisko jest odwiedzane przez stada amurów dzienne nęcenie powinno według mnie wynosić 5-7kg zanęty (parzona kukurydza, groch, fasola) plus 50-60 kulek o średnicy tak do 30mm. Kukurydzę można dipować w miodzie, ponieważ amur lubi słodycze.

Jak podawać przynętę? Są dwa sposoby. Pierwszy to założenie kukurydzy na haczyk. Drugi sposób z włosem amur wiosnąok. 25-30mm, który pomieści 5-6 ziaren kukurydzy. Jeśli stosujecie kulki proteinowe to długość włosa powinna być taka, że po założeniu kulki przylega ona do trzonka haczyka.

Jak złowić? Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w sygnalizator (dobry będzie z regulacją czułości). Brania z reguły są delikatne, rzadziej zdarzają się mocniejsze, z błyskawicznym odjazdem zestawu. Zaciąć należy od razu po sygnale brania- inaczej wyciągniemy sam zestaw (amur łapie zestaw wargami i łatwo może go wypluć razem z haczykiem bez efektu samozacięcia). Prawdziwa zabawa zaczyna podczas holu, gdy amur wyczuje, że zbliża się do brzegu. Wówczas ryba zrywa się gwałtownie i odjeżdża na kilkadziesiąt metrów. Nie zdziwcie się, bo odjazdy mogą być wielokrotne.

Jaki sprzęt? Sprzęt powinien być mocny, gdyż amury są masywne, a poza tym pysk amura jest twardy co umożliwia mu np. szybkie łamanie trzcin. Ważną częścią zestawu jest dobry kołowrotek mogący pomieścić nawet do 200-300 metrów żyłki- najlepiej 0,35mm. Haczyk musi być również bardzo mocny i przede wszystkim ostry. Co do wędziska to łowię na karpiówce z trochę dłuższą rękojeścią w celu dalekich wyrzutów.

10 KOMENTARZE