Metoda spławikowa jest bardzo powszechną metodą poławiania amurów. Są to ryby o pokaźnych rozmiarach, więc nasz sprzęt powinien być mocny i odporny na siłę tych ryb.

Wędka, kołowrotek, haczyk, żyłka

Wędzisko powinno mieć długość od 2.7 do 3.2 metra. Kołowrotek musi charakteryzować się wytrzymałością i stabilnością. Na kołowrotek wędkarze polecają nawinąć bardzo grubą żyłkę o średnicy od 0.35 do 0.40 mm. Przypon na amura również powinien być stabilny i wytrzymały. Haczyk powinien być oczywiście dostosowany do przynęty, jednak również warto stosować mocne haki o numeracji od 1 do 5. Ostrze haczyków musi być dogięte do środka, żeby mogło przebić się przez twardy pyszczek ryby.

Zestaw spławikowy na amura

Zestaw spławikowy należy zarzucać bardzo daleko, ponieważ amury są rybami nieufnymi i podpływają do przynęty ostrożnie.

Warto pamiętać o tym, że branie ryby przy zastosowaniu zestawu spławikowego jest sygnalizowane tzw. „tańczeniem spławika”. Przy tym również należy zwrócić uwagę na zacięcie – powinno się zacinać wtedy, gdy spławik schowa się pod wodą. Zacinanie wymaga użycia siły od wędkarza. Trzeba również być przygotowanym na energiczny hol, ponieważ amur jest jedną z najbardziej krzepkich ryb.