Zdarza się, tak, że podczas polowania na bolenia, nie mamy pewności z jaką rybą mamy do czynienia – z tym drapieżnikiem zdecydowanie najczęściej mylony jest kleń. Odróżnieniu od siebie tych ryb nie pomaga z pewnością fakt, że obie te ryby należą do rodziny karpiowatych. Ryby te znacznie różnią się od siebie maksymalną długością ciała jaką mogą osiągać, bowiem bolenie mogą być nawet kilkadziesiąt centymetrów większe aniżeli klenie.

Do charakterystycznych cech bolenia należy, rozmieszczona z dużą częstotliwością na jego korpusie, łuska o kolorze srebrzystym oraz bardzo szeroki otwór gębowy. Ponadto do cech dystynktywnych bolenia należy zaliczyć również jego płetwy, które w stosunku do długości całej ryby, są bardzo duże – zwłaszcza płetwa ogonowa, która dodatkowo jest bardzo wykrojona.

boleń, aspius aspius

Z kolei do cech wyróżniających klenia wśród innych ryb, należy stosunkowo duży otwór gębowy, co sprawia, że bardzo łatwo jest pomylić tą rybę z boleniem. Z łatwością można odróżnić od siebie te dwa osobniki, wtedy, kiedy dokładnie przyjrzymy się ich płetwom. Płetwa odbytowa należąca do klenia będzie wypukła, o kształcie łagodnie zaokrąglonym. Ponadto w porównaniu do bolenia, kleń ma dużo większe łuski. Dodatkowo w identyfikacji tego osobnika pomaga również to, że jego łuski na końcach są nieco ciemniejsze niż w pozostałych partiach.

Z pewnością pomocnym w odróżnieniu tych dwóch ryb nie jest miejsce ich żeru, gdyż zarówno boleń jak i kleń upodobali sobie na pokarm niewielkie gatunki ryb.