Zarówno boleń jak i ukleja należą do rodzin karpiowatych, dlatego, chociaż te ryby pod względem charakteru i upodobań bardzo się różnią, to, przez mniej wprawionych i doświadczonych wędkarzy są bardzo często ze sobą mylone.

Jakby mogło się wydawać boleń i ukleja to dwa tak odmienne i nieprzystające do siebie gatunki ryb, jak Flip i Flap, a jednak zdarza się tak, że często te osobniki są ze sobą mylone. Ma to miejsce przede wszystkim wtedy, kiedy uda nam się złowić młody egzemplarz bolenia. Ponadto ryby te za młodu, żywią się tym co dorosłe ukleje, a na dodatek pływają z nimi w stadach. Dlatego chociaż doświadczonym wędkarzom wydaje się to niedomyślenia, to jednak o pomyłkę nie tak trudno.

ukleja na bolenia, boleń a ukleja
Szczególnie małe osobniki tych dwóch gatunków mogą być mylone

Jest jednak kilka zasadniczych różnic pomiędzy młodym boleniem a uklejom, które warto znać by nie stać się pośmiewiskiem swoich kolegów – wędkarzy. Przede wszystkim jest to pysk, który u uklei skierowany jest ku górze, a u bolenia usytuowany jest na płasko. Pomocnym aspektem w odróżnieniu tych dwóch ryb od siebie jest również szerokość ich otworu gębowego – u bolenia jest on nieporównywalnie większy. Kolejnym elementem, po którym możemy odróżnić bolenia od zwykłej uklejki jest ilość łusek, których rapa ma zdecydowanie więcej, co widoczne jest już gołym okiem (nie trzeba liczyć!). Chyba najbardziej rozpoznawalną różnicą pomiędzy boleniem a uklejką jest rozmieszczenie ich płetw, bowiem u rapy płetwa grzbietowa i brzuszna znajdują się niemalże na tym samym poziomie, z kolei u uklei płetwa brzuszna, w stosunku do grzbietowej jest usytuowana znacznie wyżej.

1 KOMENTARZ