W terminologii naukowej ryba znana pod nazwą boleń lub rapa określana jest z łacińskiego  aspius aspius. Ten drapieżnik z rodziny karpiowatych, za sprawą, maksymalnej wielkości jaką może osiągnąć, często staje się obiektem zainteresowania, spragnionych wyzwań wędkarzy. Jednakże, co trzeba wyjaśnić na początku, złowienie tej ryby, nie jest zadaniem, któremu sprosta każdy amator wędkowania. Wśród cech określających charakter bolenia należy przede wszystkim wymienić jego doskonały zmysł obserwacyjny, który każe mu być ostrożnym w polowaniach na ukleje, często stającej się obiadem wygłodniałych boleni. Ponadto mniej wprawieni wędkarze lub tacy, którzy nie zdają dokładnie charakteru bolenia, powinni wiedzieć, że jest to ryba bardzo płochliwa. Wobec tego jeden przypadkowy ruch wędki, może sprawdzić, że będziemy musieli obejść się smakiem.

boleń, aspius aspius

Polowanie na bolenia wymaga od wędkarzy przede wszystkim dużej cierpliwości oraz wiedzy na temat jego charakteru i upodobań. Należy wiedzieć, że najłatwiej jest upolować tego drapieżnika w pełnym słońcu, gdyż boleniowi nie specjalnie straszne są upały. Znacznie trudniejsze jest to wieczorem, gdyż wtedy boleń robi się ostrożniejszy, a przez to i bardziej płochliwy.

Nie ma jednej powszechnie obowiązującej zasady co do sprzętu, jak należy wykorzystać przy połowach boleni. Wszystko tak naprawdę zależy od indywidualnych upodobań wędkarzy, Jednak nie należy zapominać, że boleń nie należy do najmniejszych ryb, dlatego należy wybrać sprzęt, który będzie efektywnym narzędziem w walce z boleniem.

Kiedy już staniemy oko w oko z boleniem, nie bójmy się podjąć walki, bo chociaż trudno jest go złowić, to jest to zadanie możliwe do zrealizowania.