Polowanie na bolenie nocą, nie należy do specjalnie łatwych zadań, znacznie łatwiejszy jest połów tych ryb za dnia. Jednak kiedy już zdecydujemy się na wędkowanie nocą, musimy pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach. Przede wszystkim z różnych metod połowu bolenia, najskuteczniejszą w nocy będzie spinning. Ponadto dużo łatwiej w godzinach nocnych jest złowić bolenia, wtedy gdy udamy się na sztucznie oświetlane zbiorniki wodne. Jednak wtedy kiedy mamy do czynienia z tego typu obiektami (przykładem jest tu np. warszawska część Wisły) z racji tego, że wielu wędkarzy wybiera właśnie je, bolenie doskonale potrafią rozpoznać fałszywą przynętę, po czym przepłynąć obok niej całkowicie obojętnie. Specyfika tej pory dnia nakazuje zastosowania innych przynęt, dobrym rozwiązaniem, będą woblery imitujące niewielkie sandacze, na, które z całą pewnością, trudno byłoby upolować bolenia za dnia.

Boleń jest rybą o doskonałym zmyśle obserwacyjnym, jednak na naszą korzyść działa to, że nocą ryby te robią się znacznie mniej czujne. Co prawda rzadko się zdarza, żeby bolenie nocą udawały się na żer, co znacznie zmniejsza nasze szanse na złowienie tego drapieżnika, więc o ile nie podłożymy boleniowi przynęty pod „nos”, o tyle trudno będzie nam wrócić do domu z obfitym łowem.

Sytuacja zmienia się nieco, kiedy wybieramy się na połów boleni nocą czerwcową, gdyż wtedy ryby te robią się wyjątkowo aktywne, a przez to także i mniej czujne, co sprawia, że mamy dużo większe szanse na udany połów, aniżeli w innych miesiącach.