Bolenie jako drapieżniki niebędące najłatwiejszym łupem, wymagają zastosowania odpowiedniego rodzaju przynęty. Wśród wszystkich dostępnych na rynku, warto wziąć pod lupę okazy gumowe. Do silikonowych przynęt stosowanych z powodzeniem przy połowach boleni, należy zaliczyć rippery oraz twistery.

Boleń na rippera – jaki wybrać?

Rippery są gumową przynętą, która swoim kształtem, wyglądem i rozmiarem imituje niewielkie ryby. Stosując ten gumowy odpowiednik, chociażby, uklejki z łatwością można oszukać żerującego akurat bolenia. Wśród ripperów dostępnych na rynku, można także zaopatrzyć się w te, które chociaż, swym wyglądem znacznie mniej przypominają rybki, to dzięki przemyślanej budowie, podczas połowu boleni, przy odpowiednim prowadzeniu, oddają faktyczne ruchy uklejki.

Boleń na twistera – jaki wybrać?

Z racji tego, że dorodniejsze osobniki boleni, częściej polują na niewielkie ryby, wybór twistera, będzie znacznie gorszym wyborem, gdyż ta gumowa przynęta imituje niewielkie robaczki, które częściej stają się obiektem zainteresowania młodych osobników tego gatunku ryb.

Boleń na gumę, boleń na ripper, boleń na twistera
Bolenie z powodzeniem można łowić na gumy

Jaki kolor boleniowej przynęty?

W wyborze gumowych przynęt bardzo ważna jest ich kolorystyka, polując na bolenie najlepiej postawić na te, w kolorze białym, które są dla bolenia doskonale widoczną przynętą. Nie należy zapominać o tym, iż połów bolenia rządzi się innymi zasadami w zależności od pory roku, w której przyszło nam polować na tego drapieżnika. Dlatego też latem, kiedy bolenie pływają samotnie, warto swoje gumowe przynęty odrobinę przyciąć, dzięki czemu ich praca w wodzie będzie dużo bardziej dynamiczna, niż w pozostałych porach roku.

2 KOMENTARZE