Leszcz podobnie jak brzana jest jednym z przedstawicieli rodziny karpiowatych. Choć są to przedstawiciele jednej rodziny to jednak więcej ich dzieli niż łączy. Mają podobne upodobania żywieniowe, gdyż są z reguły wszystkożerne. Chcąc złowić którąś z tych ryb należy umieścić przynętę jak najbliżej dna, gdyż zarówno leszcz jak i brzana są rybami przydennymi. Tarła w obu przypadkach rozpoczynają się w maju.

leszcz ryba, leszcze ryby, ryba leszcz

Leszcz w przeciwieństwie do brzany nie ma wyznaczonych okresów, ani wymiarów ochronnych. Spotkać go można z reguły w wodach o słabym nurcie i mulistym dnie, podczas gdy brzana świetnie czuje się w środowisku mocnych nurtów. Jest bardziej waleczna.

brzana, brzana ryba, ryby brzany

W kwestii wyglądu zewnętrznego, leszcz ma mocno ścieśnione ciało, natomiast brzana wydłużone. Grzbiet u leszcze jest zazwyczaj ołowiany, bądź czarny, ma charakterystyczny zielony połysk. U brzany grzbiet jest oliwkowozielony lub ciemnoszary. Brzuch u leszcza jest biały, natomiast u brzany ciemnokremowy.

W kwestii podobieństwa tych ryb do siebie można długo dyskutować, jednak zawodowy wędkarz nie będzie miał problemu z ich odróżnieniem.