Brzana – Barbus Barbus to to gatunek ryby słodkowodnej, wywodzącej się z rodziny karpiowatych, nazywana jest także m. in. : barweną, barbuną, silawą, mareną, czy marenczuką. Ma ciało długie i smukłe. Charakterystyczny jest ryjkowaty pysk, w którym dolna warga jest bardziej mięsista niż górna, na której są cztery wąsiki. Grzbiet brzany przybiera barwę od brązowego do zielonoszarego. Z boku dominują kolory jaśniejsze, natomiast brzuch jest białawy. Płetwy u ryb tego gatunku są szarozielone. Długość brzany oscyluje między 30–50 cm, ale można spotkać też takie okazy, które maksymalnie osiągają 100 cm. Jest wszystkożerna, a jej ikra jest trująca. Według Regulaminu Amatorskiego Połowu Ryb PZW jest pod ochroną do momentu w którym nie przekroczy 40 cm, natomiast okresem ochronnym jest objęta od 1 stycznia do 30 czerwca. Określony jest limit dobowy łowienia brzany, który wynosi 3 sztuki. Najlepsza pora na łowienie to czas od lipca do listopada.

Gdzie łowić brzany?

Kilkanaście lat temu występowała w Wiśle i Odrze w dużych ilościach, natomiast teraz tych ryb jest coraz mniej. Wtedy można było złowić okazy o wadze 4–5 kg, obecnie to rzadko spotykane. Brzanie bez wątpienia grozi wyginięcie, co jest skutkiem zanieczyszczenia rzek. Ryby nie mają odpowiednich warunków do rozwoju.

gdzie łowić brzany, łowiska brzany
Rzeki o kamienistym dnie to idealne miejsca na połów brzan

Można ją spotkać w rzekach, które mają piaszczyste, kamieniste i żwirowate dno. Lubuje się w średnich temperaturach wody. W trakcie dnia pływają w silnych nurtach, natomiast wieczorem cofają się na spokojniejsze wody. Rekord Polski w kwestii połowu brzany wynosi 85 cm i 7 kg.

Przynęty i zanęty na brzanę

Przynęty pomocne w złowieniu brzany nie są wymagające. Dobrze sprawdzi się np. żółty ser, dżdżownice, ciasta. Zanęty niezbędne dla wędkarzy przy połowie tej ryby to pellet oraz kulki proteinowe.

zanęta na brzanę, przynęta na brzanę
Pellet jest świetną zanętą i przynętą na brzany

W przypadku brzany dobrym sposobem połowu są metoda gruntowa lub feeder. Wędzisko powinno być mocne, ponieważ brzana jest rybą silną. Walczy bardzo zacięcie, przez co holowanie jej na siłę często kończy się zerwaniem przyponu. Wyciągnięcie jej trwa nawet do kilkunastu minut.

Garść informacji:

Rekord Polski brzany – 85 cm i 7,00 kg

Wymiar ochronny brzany – 40 cm

Okres ochronny brzany – 1 styczeń – 30 czerwiec (w rzece Wiśle od zapory we Włocławku do jej ujścia od 1 września do 30 listopada)

Limit dobowy połowu brzany – 3 sztuki