Brzana jest dla wędkarzy cenionym okazem, gdyż występuje coraz rzadziej i jest zagrożona wyginięciem. W związku z tym w Regulaminie Amatorskiego Połowu Ryb PZW widnieje przepis dotyczący dobowego limitu połowu, który wynosi 3 sztuki. Ponadto łowienie jest zabronione od 1 stycznia do 30 czerwca. Ma to na celu chronienie tego gatunku ryb.

Gdzie szukać brzan – w jakich rzekach?

Brzana jest rybą rzeczną. Występuje m.in. w dorzeczach Dunaju, Odry, Wisły, Loary i Rodanu. Trzeba jej szukać w miejscach w których dno jest twarde, kamieniste oraz szybki nurt. Młode brzany są o wiele bardziej wrażliwsze na spadek zawartości tlenu w wodzie niż starsze. Z tego powodu często przebywają blisko brzegu, na spokojnych wodach.

łowienie brzan z gruntu

Jaki sprzęt na brzanę z gruntu wybrać?

Najpopularniejszą metodą połowu brzany jest tzw. gruntówka. Aby łowić w ten sposób należy zaopatrzyć się w bardzo mocne wędzisko o długości około 4m. Istotną rolę będzie tu odgrywał też wybór haczyka, najlepsze do gruntówki są te o numerach 4-6. Odpowiednia długość żyłki wynosi 0,30 mm, natomiast na przypon należy nałożyć plecionkę. Brzany z reguły przebywają w wodzie o szybkim nurcie, więc dotarcie do nich z brzegu jest czasami niemożliwe. Wtedy konieczne jest użycie łodzi, o silniku spalinowym, który pozwoli na wygodne dopłynięcie w wyznaczone miejsce.

Brzany są bardzo silne, więc trzeba zadbać o każdy szczegół dotyczący sprzętu. Z pozoru może się wydawać, że coś jest oczywiste, że wszystko jest w porządku, po czym brakuje brań. To prawdziwa klęska dla wędkarza. Do metody gruntowej warto przyłączyć koszyczek z zanętą. Zacięcie musi być mocne, zdecydowane.

1 KOMENTARZ