Różnego rodzaju ciasta i ziarna są doskonałymi przynętami na ryby spokojnego żeru. Dodatkowo są ławo dostępne, nietrudne do przygotowania i przechowywania.

Przynęty roślinne można kupić gotowe w sklepach wędkarskich. Producenci oferują różne ciasta i ziarna. Wybór jest duży. Ich zaletą jest to, że nie trzeba im poświęcać zbyt wiele czasu na przygotowanie i są pakowane w wygodne niewielkie pojemniczki. W sam raz na jedną wyprawę. Jeżeli jednak chcecie samemu przygotować przynęty, przedstawiam sprawdzone przeze mnie ziarna i ciasta

Kukurydza konserwowa – dostępna w każdym sklepie spożywczym. Dobra jako składnik zanęty oraz jako kukurydza przynęta na ryby wędkarstwoprzynęta. Łowi się na nią karpie, płocie, leszcze, liny i karasie. Szczególnie polecana tam, gdzie występuje dużo drobnicy, ponieważ selekcjonuje większe ryby. Jest atrakcyjna bezpośrednio po wyjęciu z puszki. Wzorując się na karpiarzach, można ją też dipować, czyli włożyć do pojemniczka z dipem, który nada jej zapach. Na haczyk można założyć pojedyncze ziarno lub kilka sztuk.

Pęczak – podobnie jak kukurydza jest dostępny w każdym sklepie spożywczym. Pęczakiem można nęcić, lub pęczak na ryby przynęta wędkarstwozakładać go na haczyk. Przygotowanie ziaren nie jest trudne. Wieczorem, dzień wcześniej przed wyprawą, ziarna pęczaku zalewa się w termosie wrzątkiem. Rano przynęta jest gotowa. Trzeba wiedzieć, że pęczak powiększa swoją objętość, dlatego do termosu wsypuje się kilka łyżek ziaren, resztę wypełnia się wodą. Pęczak można barwić i aromatyzować poprzez dodanie do wody barwników spożywczych i zapachów. Naturalny też jest skuteczny. Nad wodą dbamy o to, aby nie leżał na słońcu i nie wysychał.

Pszenica – najłatwiej pozyskać ją na bazarach lub miejskich targowiskach. Przygotowujemy i przechowujemy ją podobnie jak pęczak.

Groch – do celów wędkarskich wykorzystuje się całe, niełuskane ziarna. Najpierw ziarna moczy się przez około 12 godzin. Później wymienia się wodę i gotuje około trzech godzin. Co jakiś czas można wyjąć kilka ziaren i sprawdzić ich miękkość. Aby ziarna nie pękały podczas gotowania, warto przykryć je tetrową pieluchą lub bawełnianą szmatką. Nie będą się o siebie obijać.

Ciasto z chleba – najprostsze ciasto z możliwych. Z kromki chleba wyjmujemy miękisz, moczymy go i ugniatamy, aż będzie miał konsystencje ciasta. Ciasto można aromatyzować i barwić. Koniecznie należy do niego dodać odrobinę oleju roślinnego. Dzięki temu nie będzie wysychać i kleić się do palców.

Ciasto z kaszy manny – w małym rondelku lub na niewielkiej patelni do wrzenia doprowadzamy około 100 ml wody. Następnie powoli wsypujemy do niej kaszę, aż masa zgęstnieje.Przekładamy ją na deseczkę lub talerzyk, żeby przestygła. Następnie dodajemy odrobiną mąki kukurydzianej. Później, podobnie jak do ciasta z chleba, trzeba dodać odrobinę oleju. Ciasto można barwić i aromatyzować.

11 KOMENTARZE

    • Łubin przygotowuje się podobnie jak groch. Pierwszą czynnością jest jego dobre namoczenie przez kilkanaście godzin. Następnie należy go gotować około 40 minut. Po ugotowaniu pozostaje nam tylko udsuszyć łubin i mamy gotowy materiał do połowu

  1. a powiedz mi jeszcze czy kukurydzę można zmielić zwykła twarda nie ugotowaną kukurydze mam dwa worki i nie wiem co z tym zrobić jeden z wędkarzy podsuną mi pomysł zmielenia i dodawania do zanęty ale co jeszcze można oprócz tej kukurydzy dodać żeby więcej było we wiadrze.