W kolejnym artykule Szkółki spinningowej warto bliżej przyjrzeć się jednej z najczęściej poławianych ryb metodą spinningową w naszych wodach – szczupakowi. Co więc warto o nim wiedzieć? Jakie ma zwyczaje? O tym poniżej.
Szczupak osiąga wagę ok 10 kg i długość ok 1,5 metra. Jego ciało jest spłaszczone i opływowe. Żyje w wodach słodkich, zarówno płynących, jak i stojących. Jest kilka ciekawostek dotyczących tego gatunku, które mogą zaskoczyć nawet tych, co myśleli, że o szczupaku wiedzą już wszystko.
Szczupak ile zjada i czym się żywi
Rosnący szczupak na kilogram przyrostu masy ciała potrzebuje zjeść od 4 do nawet 6 kg. Z natury jest drapieżnikiem i ogromnym żarłokiem. Głównie żywi się zooplanktonem, ale może atakować również ławice ryb i drobne ptaki wodne. Jako drapieżnik, tarło odbywa wcześniej, dzięki czemu dorastający narybek może odżywiać się młodym wylęgiem innych ryb, np. płoci i słonecznicy.
Jeśli zdarzy się tak, że głównym pokarmem szczupaka będą ryby słabo wygrzbiecone to należy pamiętać, że czas jego aktywnego żerowania znacznie wydłuży się.
Szczupak ile ma zębów
Szczupak ma kilkaset zębów, od 700 nawet do 900. Są one niewielkich rozmiarów. Tylko dolna szczęka jest wyposażona w niewielka ilość maluteńkich kłów. Wszystkie zęby ułożone są od wewnątrz, co sprawia, że ofiary mają małe szanse na wyrwanie się.
Szczupak ile rośnie
W pierwszym roku życia przyrasta do ok 35-40 cm, oczywiście pod warunkiem dostępu do sporej ilości pożywienia. W kolejnych latach życia jego długość dochodzić może maksymalnie do 1,5 metra.
Szczupak kanibal
Szczupak jest na tyle groźny dla innych okazów swojego gatunku, ze został nawet nazwany krokodylem bez łap. Żaden ze szczupaków nie pogardzi innym dorodnym okazem swojego gatunku. Oczywiście, kanibalizm ma różne nasilenie. Największe obserwuje się podczas tarła.
Szczupak i jego zwyczaje
Szczupak nie zawsze atakuje tylko to, co małe i bezbronne. Jeśli zajdzie taka potrzeba to jest w stanie zaatakować ryby nawet większe od siebie. Czasami bywa bardzo agresywny, jeśli wpadnie w amok to atakuje naprawdę wszystko to, co stanie mu na drodze. Bardzo łatwo daje się sprowokować i często atakuje za karę zgodnie z zasadą „oko za oko”, „ząb za ząb’.
Ma też drugie oblicze, nieco bardziej leniwe. Są dni, kiedy w swojej kryjówce spędza większą część doby i żywi się tylko tym, co akurat przepływa obok. W okresie wzmożonego lenistwa jest mało wymagający. Zdarza mu się zjadać nawet ranne i chore ryby.
Jak widać szczupak to naprawdę niezły okaz, nie tylko w kwestii wagi i rozmiarów.
Patronem II Edycji Szkółki Spinningowej została firma Relax Lures produkująca sztuczne przynęty.
Zobacz pozostał wpisy Szkółki Spinningowej
Polecamy:
Relax Shad – to przynęty o klasycznym kształcie shadów z ekstra miękkiego i jednocześnie bardzo wytrzymałego tworzywa. Są idealne na szczupaki i sandacze. Długi korpus Shada prowadzi do szerokiego, masywnego ogona.
Relax Twister TriTail – to połączenie masywnego, żebrowanego korpusu z szerokim ogonem zakończonym trzema wcięciami. Został zaprojektowany, aby nieustannie prowokować wybredne gatunki ryb, które pobudzane są przez fale akustyczne wytworzone przez oryginalny ogon.
Fajny wpis. Zgodzę się z tym, że szczupak jest kanibalem. Mam swoim pudełku przynętę imitującą małego szczupaczka i jest skuteczna, szczególnie w mocno zarosnietych miejscach.
Małe wobki imitujące szczupaka czy gumy podobne do szczupaka to super przynęty, szczególnie jesienią.