Szczupak ma drapieżną naturę. Jego pokarmową bazę stanowi zooplankton. W momentach większego zapotrzebowania energetycznego zdarza mu się atakować ławice mniejszych ryb oraz ptaki wodne. Żywi się również narybkiem, ale to tylko do czasu. Potem zaczynają go interesować nieco większe osobniki, zwłaszcza te ze swojego gatunku. Przechodzi na tryb kanibalizmu. Szczupaki mają dość ciekawe sposób obchodzenia się ze swoją ofiarą. Mianowicie zawsze po schwytaniu obracają ją w  taki sposób aby móc połknąć od głowy. Jest to bardzo przemyślane działanie. Nie pozwala bowiem już żadnej z ofiar na wymknięcie się ze szczupaczych szponów.

Jak szybko rośnie szczupak czyli największy szczupak na świecie

Tak jak inne ryby szczupak charakteryzuje się fenomenalną zdolnością do wzrostu przez całe życie, żarłok z niego ogromny więc nietrudne jest  przybranie osiągnięcie w ciągu 5-ciu lat długości ok 50 cm. Młode szczupaki rosną bardzo szybko, osiągając przyrost długości w ciągu roku ok 10-12 cm. Z czasem tempo wzrostu nieco maleje.

ukleja na szczupaka
Szczupaki gustują np. w uklejach

Największy szczupak na świecie został złowiony w 1986 roku w Niemczech. Był to bardzo stary okaz, ważący 26 kg. Inny bardzo duży szczupak, ważący 41 kg, został niestety nie złowiony ale znaleziony w Irlandii. Podobno zdechł na skutek zadławienia się równie dużym, bo ważącym 7 kg łososiem.

Szczupaki bardzo szybko rosną i przybierają na wadze, jeśli tylko mają swobodny dostęp do solidnego pokarmu. Nie bez powodu są nazywane przebiegłymi myśliwymi wszelakich wód. W końcu są jednymi z najsilniejszych ryb i żerują nawet wśród innych okazów swojego gatunku.