CRESTA SOLITH 4000 LCS

Dla wielu osób wybór odpowiedniego kołowrotka jest dużym dylematem, przed którym trzeba stanąć raz na jakiś czas. Oczywiście, każdy chciałby użytkować „młynek” przez wiele lat.  Rynek oferuje wiele modeli kołowrotków, przeznaczonych do różnych technik wędkarskich. Różnią się one nie tylko przeznaczeniem, ale także wielkością, przełożeniem, pojemnością szpuli oraz innymi parametrami. Dla wielu osób wciąż jednak bezsprzecznie najważniejszym argumentem przy zakupie kołowrotka jest cena. Jedną z propozycji wyboru jest kołowrotek CRESTA SOLITH 4000 LCS. Przyjrzyjmy się bliżej temu modelowi.

Charakterystyka ogólna

Testowany kołowrotek CRESTA SOLITH 4000 LCS jest dostępny na półkach sklepowych i sprzedaży internetowej już od jakiegoś czasu. Generalnie cały sprzęt wędkarski marki Cresta jest znany w środowisku wędkarskim głownie zapaleńcom techniki Method Feeder, jak też klasycznego feedera. Marka CRESTA to osobna seria produktów firmy SPRO. W ofercie znajdziemy sprzęt do połowów metodą odległościową (match) oraz metodą feeder. W ofercie dostępne są m.in: kołowrotki, wędki, koszyczki do method feeder, foremki, przypony, żyłki, plecionki, torby, pokrowce czy krzesła. Sprzęt wędkarski Cresta dostępny jest nie tylko w Polsce ale i całej Europie. Nad całością czuwa topowy zawodnik feederowy w Europie – Arjan Klop.

Kołowrotek CRESTA SOLITH 4000 LCS jest wyposażony w wolny bieg szpuli. Atutem jest mocne przełożenie na poziomie 4,6:1. Producent zapewnia, że sprawdzi się on doskonale nie tylko przy łowieniu dużych leszczy, ale także karpi, linów czy karasi. Na uwagę zasługuje dość szeroka i stosunkowo płytka szpula, dzięki czemu przy jednym obrocie kołowrotek nawija prawie jeden metr żyłki. Sama korbka kołowrotka, n co warto zwrócić uwagę posiada powiększony uchwyt, dzięki czemu łatwiej jest ją chwycić. Wielotarczowy przedni hamulec doskonale zdaje egzamin, przy holowaniu każdej, nawet dużej ryby.

Jakość, wykonanie, przeznaczenie

Co do jakości wykonania nie można mieć zastrzeżeń. Osoby, które cenią sobie elegancki design, na pewno będą zadowolone z kolorystyki i estetyki kołowrotka. Co więcej, przy dokładnych oględzinach nie znajdziemy w nim żadnych szczelin, czy innych tego typu niedociągnięć, które mogłyby negatywnie wpłynąć na cały obraz kołowrotka.

CRESTA SOLITH 4000 LCS może być stosowny zarówno w technice Method Feeder jak i klasycznym feederze. Dzięki systemowi LCS, czyli wolnemu biegowi, idealnie sprawdzi się nawet przy dłuższych zasiadkach, kiedy wędkarzowi trudno utrzymać nad wodą stuprocentową koncentrację przez dłuższych czas. Zwolennicy klasycznej gruntówki również powinni rozwyć zakup tego „młynka”. Sprawdzi się on doskonale przy łowieniu np. na martwą rybkę.

Kołowrotek w akcji

Miałem przyjemność używać kołowrotka CRESTA SOLITH 4000 LCS w trakcie kilku moich ostatnich wyjazdów na łowisko Przystanek Stawy, gdzie rządzi technik Method Feeder i dystansowe łowienie. Kołowrotek był poddany próbie podczas holu mniejszych i większych karpi i jesiotrów. Spisał się bardzo dobrze, zdając pewnie egzamin praktyczny. Dobre opinie, które słyszałem o tym kołowrotku, znalazły potwierdzenie w praktyce. Co więcej, łowiłem w różnych warunkach atmosferycznych, od silnego wiatru, deszczu, po dość mocny upał, który na tym łowisku naprawdę potrafi dokuczyć. Praca kołowrotka jest cicha i lekka, a więc tak jakiej oczekuje chyba każdy wędkarz. Hamulec działa płynnie, dlatego też możemy spokojnie prowadzić hol, nawet tych bardziej walecznych i agresywnych ryb. Nie zauważyłem żadnych luzów czy negatywnych skutków eksploatacji, a podkreślam, że kołowrotek był poddany naprawdę solidnej próbie. Co więcej dzięki odpowiednio skonstruowanej szpuli kołowrotka, bezproblemowo mogłem utyskiwać odległości na jakich mi zależało konkretnego dnia.

Podsumowanie

Kołowrotek CRESTA SOLITH 4000 LCS można śmiało stosować przy każdej odmianie metody gruntowej. To dobry wybór jeśli ktoś szuka modelu wyposażonego w system wolnego biegu. Z pewnością estetyczny design, cicha i płynna praca także pozytywnie wpływają na pełną ocenę. Kołowrotek jak najbardziej na plus.

CRESTA SOLITH 4000 LCS – parametry techniczne

– 6 łożysk kulkowych + 1 wałeczkowe

– OWC – natychmiastowy system blokady

– system oscylacji S-Curve

– LCS – wolny bieg szpuli

– gruby kabłąk z mocną sprężyną

– płytka, aluminiowa szpula

– precyzyjny hamulec przedni

– aluminiowa korba wykonana w technologii CNC z dużym uchwytem

– waga: 445 gr

– przełożenie: 4,6:1

– pojemność szpuli: 200m/0,28mm

– nawój: 95cm