Zawody wędkarskie to okazja do spotkania wielu wędkarzy a jednocześnie mistrzów w łowieniu danego gatunku. Wędkarskie zawody sportowe rozgrywane są w dyscyplinach: spławikowej, spinningowej, rzutowej, morskiej, muchowej i podlodowej.

Dzieli się je na zawody mistrzowskie, ogólnopolskie z cyklu „Grand Prix Polski”, towarzyskie i eliminacyjne. Zawody dzielone są na kategorie wiekowe – seniorzy, juniorzy oraz kadeci czyli kategoria dziecięca. Oraz podział na zawodników według płci mężczyzn i kobiety. W zawodach najmłodszy uczestnik Może mieć 14 lat.

Zawody muchowe i spinningowe odgrywa się w kilku rejonach Polski już od ponad 25 lat. Łowi się przede wszystkim ryby łososiowate, pstrągi, trocie, lipienie czy głowacice. Od kilku lat w najbardziej atrakcyjnych rejonach z punktu widzenia występowania pstrągów potokowych, odbywa się rywalizacja w formule na “żywej rybie”. Zawody organizowane są przez towarzystwa wędkarskie, opiekujące się najlepszymi łowiskami. Najbardziej optymalną liczbą startujących w zawodach wędkarzy jest ok. 30 osób. Same zawody powinny trwać do około 6 godzin. Na takich turniejach nie ma potrzeby wprowadzania sędziów, zawodnicy startują parami i są sędziami dla siebie nawzajem. Praktyczne jest to również przy sporządzaniu dokumentacji. Po złowieniu ryby należy położyć rybę przy miarce i sfotografować. I oczywiście natychmiast wypuścić rybę z powrotem do wody.

2 KOMENTARZE

  1. zawody wędkarskie są naprawdę rewelacyjne 🙂 nie chodzi tu tylko o samo łowienie czy szczycić sie kto ma lepszy sprzęt 🙂 chodzi tu o integrację i wymianę czasami naprawdę cennych wskazówek….. Nawet jeżeli nie mówią całej prawdy ( bo każdy wie ze mistrzowie nie zdradzaja swoich tajemnic) to w jakimś stopniu sprawdza się 🙂

  2. Z większością osób których poznałam na kołowych , okręgowych zawodach utrzymuje dobry kontakt nawet poza wędkowanie . Wędkarstwo sportowe jak nazwałeś jest dobrą pasją. Można po rywalizować, ciągle uczyć się nowych rzeczy od innych uczestników. Niestety co zauważyłam na przestrzeni kilku ostatnich lat spadła ilość kadetów,juniorów biorących udział w zawodach. Trzeba uświadamiać że spędzanie wolnego czasu no na wędkowaniu jest o wiele lepszą opcją niż siedzenie i granie na komputerze itp.