Szczupak – to brzmi dumnie. Jest rybą bardzo pożądaną przez miłośników wędkarstwa. Znany jest ze swojej waleczności i drapieżności. Złowienie go jest dużym wyzwaniem, za którym idzie sława, chwała, chluba i splendor.
Gdzie szukać szczupaków?
Każdy akwen wodny, w którym bytują szczupaki ma swoją specyfikę. Jednak niezależnie od tego, czy znajdziemy się przy spokojnych rzecznych zakolach, czy zarośniętych dziką roślinnością starorzeczach, szczupaków możemy poszukiwać przy brzegu, tuż pod powierzchnią wody. Będą się tam ukrywać pod trzcinami, strzałkami wodnymi i liśćmi grzybieni oraz w miejscach, gdzie są gałęzie zwalonych drzew, pojedyncze kamienie i pale pomostów. Okazy mniejsze i większe łatwo można znaleźć w zbiornikach wodnych pełnych dzikich roślin, tzw. chwastów, i lilii wodnych. W obecności takiej natury krążą małe owady i pływają niewielkie ryby, które stanowią ich pokarm. Duże szczupaki mają jednak większe wymagania i nie zadowalają się drobnymi okazami ryb. Szukają większych, które mogą znajdować się na obrzeżach zbiorników. Obecne są też w pobliżu terenów skalistych i na wodach otwartych, szczególnie porą jesienną. Wliczają się do nich ujścia strumieni i rzek.
Jaka jest odpowiednia przynęta?
Szczupaka możemy łowić metodą spinningową, z gruntu i na spławik na żywą lub martwą rybkę. Wielbiciele metody spinningowej nie potrzebują żywych lub martwych rybek do przynęty. Potrafią dobrać też te sztuczne tak, aby bez problemu złowić drapieżnika. Dzielą się oni na kilka grup, z których jedna preferuje przynęty twarde, metalowe, zwane „blaszkami”. Blaszki natomiast dzielą się na wahadłówki i wirówki. Warto pamiętać, aby przy wahadłowej przynęcie zmieniać tempo pracy i unikać jednostajnego ruchu, czyli w wodach głębokich wolniej, w płytkich szybciej. Wirówki należy stosować tuż pod powierzchnią wody, nad dnem lub w toni.
Kolejne sztuczne przynęty to m.in. woblery, które mają za zadanie udawać żywe rybki. Za pomocą specjalnego steru, który posiadają, przynęta działa płycej lub głębiej. Do przynęt sztucznych miękkich należą rippery, zwane kopytami. Ich zadaniem jest udawanie żywej rybki. Ich kolorystyka jest bardzo różnorodna, podobnie jak ich rozmiary. Przynęty te pracują poprzez zbrojenie w jeden hak z jigową główką. Od nazwy tej części nazywa się metodę ich prowadzenie, czyli tzw. jigowanie. Kolejnymi przynętami miękkimi są twistery. One jednak nie mają zadania udawać żywej rybki, tylko wabią swoim specyficznym ogonkiem, który intensywnie pracuje. Sprawnie działającą przynętą są też sztuczne muchy, których celem jest udawanie naturalnego pożywienia szczupaków. Do niego należą m.in. larwy, robaki, drobne rybki czy rośliny.
Jaki jest odpowiedni czas połowu?
Czas połowu szczupaków jest bardzo rozległy. Każda ryba ma swoją najlepszą temperaturę żerowania i dla szczupaka będzie wynosić od 10 do 15 stopni Celsjusza. Najlepszy przedział stanowi czas maj-listopad. Niestety słaby połów może wypaść w lipcu i w grudniu. Pamiętać też należy o specyfice danego łowiska, warunkach atmosferycznych i głębokości zbiornika wodnego. Jedne wody są płytkie i szybciej się nagrzewają. Zapolować na szczupaka w płyciznach można oczywiście latem, lecz należy wybrać porę brzasku. Temperatura wody nocą schładza się do wystarczającej skali, co pozwala na udane łowy. Inne zbiorniki są głębokie, gdzie najkorzystniejsza temperatura przypada na czerwiec. Wtedy warto obserwować naturę i liczyć na chłodny front atmosferyczny.
Jak pogoda wpływa na połów?
Ciśnienie atmosferyczne może znacznie wpłynąć na aktywność tych ryb. Im bardziej ciśnienie utrzymuje się w normie, tym większa jest aktywność szczupaków. Na wzmożoną aktywność wpływa także wilgotność powietrza. Tuż po deszczach więc warto wybrać się na połów. Kiedy dłużej świeci słońce, lepiej na jakiś czas wstrzymać się z połowem i wrócić tuż przed zbliżającymi się chłodnymi dniami. Wtedy uzyskuje się najlepsze wyniki. Wiatr również wpływa na funkcjonowanie ryb. Czas żerowania jest największy, kiedy wiatr kieruje się z zachodu. Ciekawostką jest to, że nawet księżyc oddziałuje na zachowanie tych ryb, bowiem w porze nowiu również tę aktywność zwiększa.
Sposób na szczupaka sprowadza się do jednego, znanego wśród miłośników wędki, hasła: im gorsza pogoda dla nas, tym lepsza dla szczupaka. Wilgotne powietrze, zbliżający się zimny front atmosferyczny, wiatr to wręcz motta wczesnej wiosny i słodkiego, ale zaraz obfitego w ryby, listopada.
Przydatne informacje , które w znaczny sposób mogą ułatwić nam połowy tego drapieżnika 😀