Boczny trok jest metodą spinningową. Sprawdza się w łowiskach, w których drapieżnik pozostaje w dość głębokich partiach wody oraz w przypadku drapieżników dość leniwych, słabo żerujących. Można ją spokojnie zastosować we wszelkich rodzajach wód. Przynętami poniekąd „przypisanymi” do bocznego troka są twisterki i ripperki. Ostatnio, często stosowane są również sztuczne imitacje robaków.

Haczyk do drop shota
Przykładowy haczyk do metody drop shot

Natomiast metodę drop shot z powodzeniem można stosować w wodach spokojnych, bez mocnego nurtu. Bardzo istotna jest prawidłowo dobrana i zaprezentowana przynęta. Jeśli uda nam się wykonać to prawidłowo to na pewno złowimy coś z grupy okoni, sandaczy bądź szczupaków. Drop shot jest bowiem idealnym rozwiązaniem do łowienia akurat takich gatunków ryb. Jeśli chodzi o przynęty, to na pewno należy używać tych elastycznych, o długości minimum 3cm.

Okon na drop shot, okoń na boczny trok
Drop shot i boczny trok sprawdzają się przy połowie okoni

Wspólnym mianownikiem drop shota i bocznego troka jest fluorocarbon. Mianowicie wszystkim używającym obu metod doradza się zakładanie przynęty na przypon z fluorocarbonu, co na pewno zaowocuje zwiększoną liczbą brań, a nasz zestaw uchroni przed przetarciami i splątaniem. Niby metody rożne, ale to co ich łączy na pewno decyduje o podobnej skuteczności każdej z nich. Wystarczy tylko przeanalizować, która z nich akurat w danym momencie się sprawdzi i do dzieła.