Gdy zmieni się kąt padania promieni słonecznych, wiatr będzie porywał nam czapki z głów i zakrywał oczy szalikiem, a deszcz będzie stukał o szyby, nie narzekajmy na pogodę. Spróbujmy wykorzystać jesienną słotę i, niezależnie od rezultatów wyniku połowu ryb, wydobyć odrobinę radości z przebywania nad wodą. Jak się więc do tego przygotować?

Jesień – co się zmienia?

Ryby również doświadczają jesiennego klimatu, szczególnie w czasie poranków, nocy i wieczorów, kiedy to odczuwają zbliżającą się zimę i szykują na gromadzenie pokarmu. Wtedy zmieniają się w drapieżców, co skutkuje tym, że na udany połów możemy liczyć częściej, niż latem. Wiele ryb zwiększa swoją aktywność żerowania w wodzie, która nie jest tak nagrzana w miesiącach wiosennych i w okresie wakacyjnym. Przez cały dzień mogą trafiać się nam okazałe ryby.

Rzeka, jezioro czy morze – gdzie i jak najlepiej łowić w porze jesiennej?

Ci, którzy lubią kameralne miejsca zasiadek oraz ciszę i spokój mogą z wędką spławikową lub gruntową złowić kilka sporych okazów płoci i leszczy w jeziorze. Szczupaki i okonie pływające w jeziorze często biorą na wędkę żywcową, chociaż łowienie ich z łodzi lub brzegu również przynosi pożądane efekty. Metodą na przepływankę, feeder czy przystawkę złowić można wspomniane już leszcze i płocie oraz klenie i jazie.

szczupak z gruntu
Jesienią można łowić z gruntu szczupaki i sandacze

Nad rzekę warto zaopatrzyć się też w muchówkę, dzięki której w okolicach łąk można trafić na lipienie, które łowić warto, brodząc lub wędkując z brzegu. W nocy, gdy temperatura spadnie, można spodziewać się dużego brania miętusa.  W większym zbiorniku wodnym, np. w morzu warto pokusić się o połów z kutra jesiennych dorszy, natomiast z plaży, za dnia lub po zmroku, trafić się mogą leszcze i płastugi. Sezon jesienny to także czas dla karpi, które można złowić na gruntówkę, a także na spławik.

Jak odpowiednio dobrać miejsce połowu na jesień?

Bardzo ważnym aspektem łowienia jesienią jest dobranie odpowiedniego miejsca. Czasem będą to spokojne zacisza zatok wśród trzcin, a czasem miejsca głębsze, gdzie dno się załamuje lub występują spadki, podwodne górki, które otoczone są dziką roślinnością. Ryby będą szukały przede wszystkim takich miejsc, w których temperatura wody będzie wyższa i resztki roślinności będą źródłem ich pokarmu. Dlatego warto zwrócić uwagę na opadającą roślinność, gdzie będą żyć ślimaki, wodne robaki lub larwy owadów.  Jeśli chcemy liczyć na większe okazy leszczy, należy zasiąść bliżej nurtu, ponieważ wtedy leszcze zbierają pokarm płynący z prądem rzeki. Leszcze można dostrzec w dnie zarówno mulistym, jak i kamienistym. Okonia w odróżnieniu od leszczy można złowić poza obszarem najsilniejszego nurtu. Okoń bytuje w miejscach płytkich, jednak w rzece pływa w pobliżu dna.

Karpie i szczupaki jesienią

Karpie, dla których jesień to najbardziej syty czas, lubią przebywać w brzegach nawietrznych, gdzie woda jest odpowiednio natleniona i ciepła. Bytują również w miejscach podwodnych wycinek, które dają im schronienie i przygotowują do zimy.  W porównaniu do karpi i leszczy, płoć znaleźć można w miejscach płytszych i spokojniejszych. Bytuje w rzekach i kanałach. Ryba ta zimuje bardzo często w starych portach i ujściach mniejszych rzek, których nurt jest wolniejszy. Szczupaki na wczesną jesień występują w płytkich miejscach, blisko trzcin, gdzie obecna jest drobnica. Klenie natomiast występują na głębszej, spokojnej wodzie. Duże okazy często złowić można w stojącym i mulistym zbiorniku wodnym. Jesienią jazie zazwyczaj wybierają miejsca o cichym nurcie. Można je spotkać w zatokach, gdzie widoczny jest wsteczny prąd.

Na co łowić jesienią?

Na pewno przynęty i zanęty w okresie jesiennym nie powinno się zmniejszać. Ryby w okresie żerowania potrzebują więcej pokarmu, szczególnie, że żerują cały dzień, a temperatura spada Należy używać najlepszej jakości zanęt i przynęt. Nie zanęcajmy dużą ilością, tylko zastanówmy się, co wrzucić do zbiornika wodnego Kiedy nadchodzą chłodniejsze dni, warto ograniczyć ziarna i zwiększyć ilość pellet, gotowanych konopii i kulek.

zanęta wędkarska na jesień
Skuteczna zanęta pomoże podczas wędkowania jesienią

Zanęta powinna być również wzbogacona o roślinę strączkową taką jak groch. Dodajmy też kukurydzę oraz odrobinę białych i czerwonych robaków oraz dżdżownic zwykłych zwanych rosówkami. W porze jesiennej warto wyeksponować zanętę jak najlepiej, np. kupując kulki o neutralnej wyporności. Wielkość kulek nie jest z góry ustalona, tylko zależy od warunków naturalnych łowiska i od specyfiki bytujących tam ryb. Niekiedy efektywne będą kuleczki do 8-10 milimetrów, a niekiedy kulki grubsze o średnicy 24 milimetrów.  Do tego zadbajmy o zapach. Niektórzy rekomendują zapachy kraba i halibuta, a niektórzy owocowe, np. truskawka i brzoskwinia, które szczególnie dobrze rozprzestrzeniają się po zimnej wodzie.

22 września po godzinie 16 zaczęła się kalendarzową jesień. Łowiska od tego czasu urzekają kolorem. Padają ostatnie promienie słońca i można jeszcze liczyć na ciepłe i słoneczne dni, które pozwolą na relaks przy wędce i udany połów nawet przez cały dzień.

1 KOMENTARZ

  1. Wczesna jesień jest podobna do późnego lata pod względem wędkarskim. Jeśli chcemy łowić białą rybę to lepsze wyniki niz latem powinny być na rzekach. Wraz z nastaniem pierwszych chłodów ryby schodza głębiej, gdzie temperatura wody jest w miare stała.