Gdzie szukać szczupaka jesienią

Według wielu teorii jesień to najlepszy czas do łowienia ryb, w tym także szczupaków. Na brania możemy liczyć praktycznie o każdej porze dnia. We wrześniu i październiku szczupaki żerują jeszcze przeważnie w płytszych miejscach. Ich aktywność wzmaga się przed nadejściem zimy, więc są tam gdzie będą miały pokarm, chociażby najdrobniejszy. Później, wraz z nadchodzącym listopadem, pierwszymi chłodami, przymrozkami trudno będzie je tam spotkać. Lokują się dość głęboko, tam gdzie drobnica. O tej porze roku łowimy zarówno gumami, jak i blachami.

Szczupaki w tym okresie obdarzone są mnóstwem energii, którą gromadzą przed nadejściem zimy. Dlatego też fajnie jest trochę poeksperymentować chociażby z przynętami, ich ciężarem, sposobem prowadzenia, wielkością, którym na pewno nadpobudliwe ryby dadzą radę.

Wrzesień

Tak jak wspomniałam wczesną jesienią dużo łowi się jeszcze w płytszych partiach wód. Jednak nie jest to regułą. Zalecam przede wszystkim obserwację wody. Patrzymy w których miejscach pokazuje się drobnica i tam spodziewamy się, że to będzie potencjalne stanowisko szczupaka. Jeśli nasz wybór padnie akurat na takie miejsce to standardowo wybierajmy okolice trzcinowisk, najlepiej na głębokości od 2 do 5 metrów. W tym okresie dobrze łowi się obrotówkami, gumami o różnej wielkości, kolorze i sposobie pracy.

Październik

Dużo wędkarzy twierdzi, że październik jest miesiącem wielkich ryb. Szczupaków o tej porze dobrze jest szukać na  jeziorach linowo – szczupakowych, których maksymalna głębokość sięga kilku metrów. Łowimy standardowo na gumy, obrotówki i wahadła. Nie zapominajmy o tym, żeby dobrze dopasować ciężar przynęt do głębokości wody. Śmiało możemy zdecydować się również na nieco cięższe przynęty, ale pamiętajmy, że należy prowadzić je wtedy trochę szybciej.

Listopad

W listopadzie natomiast wybieramy nieco głębsze miejsca, głębokość może sięgać nawet do 9 metrów. Rodzaj dna generalnie nie ma znaczenie, może być ono zarówno piaszczyste, jak i muliste. O tej porze roku możemy spróbować typowego spinningu, z użyciem nieco większych niż normalnie gum.

Jesienią, gdy temperatura już spadnie mamy większe pole do popisu. Szczupaki możemy znaleźć w różnych miejscach, łatwiej jest eksperymentować z różnymi przynętami. Wykorzystajmy więc nadchodzącą jesień do testowania sprzętu i wykażmy się oryginalnością, być może uda nam się przechytrzyć tego jesiennego drapieżnika.

Patronem II Edycji Szkółki Spinningowej została firma Relax Lures produkująca sztuczne przynęty.

Relax lures baner poziomyZobacz pozostał wpisy Szkółki Spinningowej

Polecamy:

Przynęty Relax Texas – Texas to jeden z ostatnich projektów Witka Kowalczyka. Jego smukły, długi i żebrowany korpus wraz ze stożkową przednią częścią korpusu i ogonem w kształcie liścia herbaty przypomina drobnicę, która jest źródłem pożywienia wielu drapieżników.

Przynęty Relax Tube – Relax Tube jest idealną przynętą dla szybko poruszających się drapieżników. Zaprojektowania, aby precyzyjnie naśladować drobnicę i raki jest świetnym wabikiem na okonie i inne, mniejsze gatunki ryb.

Relax Tube