główki jigowe gamakatsu opinie i test

Jesteśmy w pełni sezonu spinningowego. Wchodzimy w dobry okres żerowania sandacza, szczupaka czy okonia. Tak jak w każdej metodzie wędkarskiej tak i w spinningu oprócz wędkarskich umiejętności, szczęścia do sukcesu potrzebny jest też odpowiedni sprzęt. Spinning daje nam możliwość stosowania różnych wariantów co do przynęt i technik, jednak jedną z najpopularniejszych jest stosowanie miękkiej gumy wraz z główką jigową. W tym wpisie przyjrzymy się dokładniej główką jigowym firmy Gamakatsu.

Pierwsze wrażenie i charakterystyka ogólna

Główka jigowa spełnia wiele funkcji. Przede wszystkim przytrzymuje nam gumę oraz pozwala na zacięcie i spokojny, pewny hol ryby. Firma Gamakatsu jest na polskim rynku od prawie 20 lat. Nie trzeba jej zbytnio przedstawiać. W swojej ofercie japoński producent posiada kilka serii główek jigowych.

Seria Classic 22 pakowana jest po 3 sztuki, w gramaturze od od 2 gram do 30 gram, z różną wielkością haków (od 01 do 5/0) To najbardziej popularne główki Gamakatsu. Są przeznaczone do połowów wszystkich drapieżników. Dzięki szerokiemu zakresowi gramatury możemy dobrać właściwą główkę praktycznie do każdej przynęty.

Seria Mini 29 także pakowana jest po 3 sztuki. Główki mają ciężar od 1 do 5 gram z różnią wielkością haków (od 02 do 06). Bardzo dobrze nadają się do zbrojenia wszystkich małych przynęt tzw. paprochów.

Kolejne dwie serie główek Gamakatsu to seria Big 90 i Super Big 90. W skład pierwszej serii wchodzą główki posiadające wzmocnione  haki serii  Jig90 (od 6/0 do 12/0), w dużych gramaturach. Można je stosować tam, gdzie potrzebny jest duży zapas mocy do wyholowania drapieżnika. W serii znajdziemy główki o ciężarze od 7,5 grama do 50 gram. Seria Super Big 90 to główki posiadające tak jak w poprzedniej serii wzmacniane haki Jig 90. Seria ta przeznaczona jest dla wędkarzy preferujących wędkarstwo morskie, łowiących takie ryby jak np. dorsze czy halibuty. Znajdziemy tu główki w gramaturach 75, 100 i 150g na hakach od 8/0 do 12/0.

Przeznaczenie i użytkowanie nad wodą

Opisane w powyższym akapicie cztery serie główek pozwalają nam dobrać produkt dla siebie, sposobu w jaki łowimy, łowiska i gatunku ryby na jaki się nastawiamy. Wędkarze nastawiający się na okonie na pewno mogą skorzystać z serii Mini 29 lub Classic 22 z mniejszymi hakami. Wędkarzy nastawiający się na szczupaki i sandacze znajda coś dla siebie w seriach Classic 22 i Big 90, jeśli przyjdzie nam łowić w trudniejszych warunkach, np. rzekach czy łowiskach z dużą ilością zaczepów, gdzie ten zapas mocy jest nam po prostu niezbędny.

Warto zwrócić uwagę, iż główki te posiadają tzw. system dwóch pierścieni. Pozwala nam to na kilkukrotne zakładanie przynęty na główkę. Jeśli nasza przynęta będzie wykonana z dobrego materiału to nie zaobserwujemy zbytnio rozrywania się jej czy odkształcania. Guma dobrze trzyma się główki, nawet w kontakcie z roślinnością podwodną, czy miękkimi zaczepami nie zaobserwowałem przesuwania się gumy na główce. Dużym plusem są na pewno ostre haki. Łowię na te główki od ponad roku, na rożnych łowiskach i żeby dużo nie pisać po prostu jestem zadowolony.

Jakość a cena

Ceny główek zaczynają się od około 5 zł za opakowanie co nie jest wygórowana ceną za produkt jaki otrzymamy. Warto wiec mieć je w swoim pudełku choćby na próbę.

O główkach jigowych Gamakatsu – Filip Hoffa – firma Expert (jedyny oficjalny przedstawiciel marki Gamakatsu w Polsce)

Japońska marka Gamakatsu znana jest polskim wędkarzom już prawie 20 lat. Przez ten czas każdy kto choć raz używał czy to haków czy właśnie główek jigowych tej firmy, znakomicie zdaje sobie sprawę, że są one praktycznie numerem 1 na naszym rynku. System ostrzenia w długi, równozbieżny stożek sprawi, że skuteczne zacięcie ryby jest o wiele prostsze i łatwiejsze niż w przypadku główek innych producentów. Dodatkowo idealnie dopracowane pierścienie mocujące gumę, pozwalają na nawet wielokrotną jej zmianę, bez nadmiernego uszkodzenia. Główki Gamakatsu znakomicie sprawdzą się przy połowach zarówno najmniejszych okoni na paprochy jak i największych, morskich drapieżników takich jak norweskie halibuty czy dorsze”.

Podsumowanie

Prezentowana seria główek jigowych jest powszechnie dostępna na rynku wędkarskim. Każdy z wędkarzy czy początkujący czy bardziej zaawansowany powinien wybrać model dla siebie. Szeroka oferta producenta sprawia, ze dobierzemy model do praktycznie każdego drapieżnika i rodzaju łowiska, na jakim przyjdzie nam wędkować.