Jeśli zdecydujemy się na użycie haków, możemy posłużyć się tymi podwójnymi do połowu sandaczy. Świetnie dają sobie radę również w tym przypadku. Ponadto, są w różnych rozmiarach, dobrze trzymają przynętę i są stosunkowo tanie.  Pojedyncze w większości przypadków nie zdają egzaminu, uniemożliwiają one skuteczne zacięcie się ryby.

Jaka kotwica na szczupaka

W przypadku wyboru kotwicy, pamiętajmy o dobraniu dobrego rozmiaru i o tym, że kotwice fajnie współpracują z przyponami, głównie tymi wolframowymi.

Haczyk czy kotwiczka na żywca

Zdania jak zwykle są podzielone. Zarówno haczyk, jak i kotwica mają plusy i minusy i inaczej odnajdują się w różnych sytuacjach. Podczas używania haka łatwiej jest uwolnić naszą zdobycz. Haki mają również tę zaletę, że rzadko zaczepiają się o zielsko, co w przypadku używania kotwicy jest niemałym problemem. W przypadku użycia kotwicy łatwiej też o ukłucie samej ryby przed połknięciem przynęty, co może nieco wystraszyć naszą ofiarę.

Jak to zwykle bywa każdy ma swoją rację, jedni ulubią sobie kotwicę, inni haczyki. Ważne, żeby nam pasowało i dawało efekty. Pamiętajmy, żeby z głową używać tego na co się zdecydujemy, a na pewno odbije się to na efektywności połowów.

1 KOMENTARZ

  1. Moim zdaniem przy łowieniu z gruntu szczupaków na cała rybkę lepiej sprawdza się niewielka kotwica. Jednakże jeśli złowimy szczupaka i chcemy go wypuścić kotwiczka na pewno wyrządza mu więcej szkody, bardziej kaleczy. Haki sprawdzają się lepiej przy filetach i łowieniu sandacza. Nie mniej jednak warto próbować to i to.