Często spotykam się opinią, że krótkie wklejanki określane mianem ultralajtowych służą tylko do dłubania okoniowego narybku. Nie zgadzam się z tą opinią.

Powiem więcej, w 100% nie zgadzam się z tą opinią, ponieważ wiele razy na łowiskach spotkałem się z sytuacją, gdy ryby drapieżne i wyrośnięty białoryb (niekoniecznie małe) w danej chwili żerowały akurat na najdrobniejszej drobnicy lub nawet na jakiś wodnych owadach i być może na ich larwach. I tutaj stawiam zasadnicze pytanie: W jaki sposób można wtedy poprawnie zaprezentować filigranową przynętę? I udzielam odpowiedzi: Ano, właśnie za pomocą np. wędziska Invader Jig c.w. 0,5-6 g. Ultralajt jak się patrzy.

Pewien czas temu otrzymałem od Dragona kijek o nazwie Invader Jig. Parametry typowo okoniowe, bo 213 cm długości, ciężar wyrzutowy od 0,5 do 6 gramów. Wklejaneczka idealna do jigowania. Wędzisko wykonane z mat japońskiego Toray’a jest pokryte lakierem w kolorze butelkowej zieleni – ładne kolory. Do tego dzielona rękojeść wyłożona twardą a zarazem bardzo lekką pianką EVA. Przelotki firmy Fuji z serii K mają kolor czarny i rozmieszczono je według koncepcji KR, co ma znaczący i zarazem pozytywny wpływ na dynamikę – co by nie mówić – dość delikatnego blanku.

Invader jig opinie

Już po pierwszych rzutach bardzo zaskoczyła mnie dynamika blanku. Pomimo faktu, że jest to wklejka piękno ugięcia nie zostało zakłócone. W chwili wykonywania zarzutu kij ładuje się dość głęboko i posyła na znaczne odległości przynęty w pełnym zakresie wyrzutowym, a nawet – co doświadczalnie sprawdziłem – nieznacznie cięższe.

Jeżeli chodzi o prowadzenie przynęty i czucie wszystkiego, co się z nią dzieje, to zacząłem łowienie od 5-centymetrowych delikatnie pracujących Belly Fish uzbrojonych 0,8-gramowych główkach, których opad już był wyczuwalny, a testy kończyłem na 3-calowych Reno Killer’ach na główkach 7,5 g i wydaje mi się, że to już była górna granica tego wędziska. Trzeba przy tym wspomnieć, że przy tak dużym przekroczeniu maksymalnej masy wyrzutowej należy pamiętać o płynnych i bardzo spokojnych rzutach, gdyż postępując inaczej możemy zniszczyć wędzisko. Przeciążając trzeba być ostrożnym.

Invader jig na okonie

Podczas holowania ryby wędka dość szybko przechodzi w półparaboliczne ugięcie i zabezpiecza nas przed spadem holowanej ryby i to bez względu na wielkość ryby: czy na przynętę połakomił się 25-centymetrowy okoń, czy blisko metrowej długości jesienny szczupak (na marginesie dodam, że takiego właśnie udało mi się pokonać tym właśnie wędziskiem). W czasie trwanie testów, również zwróciłem uwagę na ergonomiczny uchwyt kołowrotka i dobre wyważenie, dzięki tym cechom po całym dniu łowienia nie odczuwałem dosłownie żadnych oznak zmęczenia.

Wędkowałem tym wędziskiem około tygodnia, złowiłem kilkadziesiąt okoni, kilkanaście niewielkich niestety sandaczy oraz kilka całkiem przyzwoitych szczupaków – w tym jednego grubego, jesiennego.

Kijek daje dużo przyjemności z łowienia. Mam nadzieje, że zdążę jeszcze sprawdzić możliwości tego spinningu w konfrontacji z rzecznymi kleniami, jaziami i boleniami a kto wie, może nawet pstrągami. Na tę chwilę mogę z pełną odpowiedzialnością polecić to wędzisko to łowienia okoni, a jeśli w łowisko wpłyną małe szczupaki lub sandacze, to z równym powodzeniem je złowimy na małe, okoniowe przynęty. Wędzisko ma odpowiedni zapas mocy.

Z wędkarskim pozdrowieniem, Rafał Reiter

Spinningi dostępne w zakresie ciężaru wyrzutowego do: 6, 7, 8 g. Długości: c.w. 0,5-6 g – 1.98 m i 2.13 m, c.w. 1-7 g – 2.28 m i 2.44 m, c.w. 1,5-8 g – 2.60 m i 2.75 m. Lekkie, szybkie, z dobrym zapasem mocy i o świetnej dynamice.

Dragon NanoLITE XT60C FD1020i - www

Kołowrotek NANO LITE XT60C FD

Kołowrotki hybrydowe, zaprojektowane specjalnie do lekkiego spinningu, wyposażone w nowatorską, bardzo płytką szpulę i super lekką, grafitową korbkę, łączące duraluminium z grafitem. Konstrukcja wykonana została według tzw. koncepcji „V”. Korpus i rotor kołowrotka wytwarzane są z superlekkiego materiału grafitowego o nazwie XT60C, o strukturze opartej na wydłużonych, wysoko przetworzonych włóknach węglowych. Pozwoliło to na redukcję masy kołowrotka w porównaniu do aluminium o około 20% i zwiększenie sztywności całej konstrukcji o ponad 50%. Elementy metalowe wycięto mechanicznie na obrabiarkach sterowanych numerycznie, w Systemie Optymalizacji Jakości – QOS.

Główki jigowe, które można użyć do ultralekkiego spinningowania:

Dragon X-FINE dostępne w rozmiarach 6, 4, 2, 1. Masa główek: 0.8 g, 1.5 g, 2.5 g, 4 g, 5.5 g. Mustad MICRO dostępne w rozmiarach 6, 4, 2, 1. Masa łówek: 0.8 g, 1.5 g, 2.5 g, 4 g, 5.5 g.

Plecionki idealnie się nadające do użycia ze spinningami INVADER JIG:

Momoi Oshikage - 6 www

Plecionka OSHIKAGE LINE dostępna już od średnicy 0,06 mm.

Jiggin' Braid - 1 www

Plecionka Jiggin` Braid dostępna już od średnicy 0,06 mm.

Fishmaker - 1 www

Plecionka Fishmaker dostępna już od średnicy 0,06 mm.

NANO CLEAR 8 - 1 www

Plecionka Nano CLEAR 8 dostępna już od średnicy 0,06 mm.

Momoi Kuromasu Lure Soul - 5 www

W parze z INVADER JIG znakomicie pracuje japońska żyłka KUROMASU LURE SOUL opracowana i produkowana przez Momoi.

BELLY FISH jest przynętą w pełnym tego słowa znaczenia uniwersalną, wabi ryby w małych i dużych rzekach, w kanałach miejskich, w jeziorach i zbiornikach zaporowych. Możemy ją polecać do opadu, równomiernego prowadzenia z różnymi prędkościami, do gwałtownego podszarpywania i do ekstremalnie wolnego przesuwania po dnie. Działa perfekcyjnie z małym i dużym obciążeniem, na główce jigowej i na haku offsetowym. Jej ogonek zawsze pięknie wachluje na boki, dolna część korpusu wije się płynnym ruchem a środkowa lekko migocze bokami. Podobnie jak inne gumy Dragon V-Lures Pro, BELLY FISH wytwarzana jest ze specjalnego kompozytu, w tym przypadku w wersji o bardzo dużej miękkości. Ma naturalny zapach krewetkowy a dla wygody zbrojenia wyposażona jest w system znaczników na grzbiecie.

INVADER PRO

Połączenie elementów charakterystycznych dla twistera i rippera zaowocowało powstaniem nowej przynęty, o akcji odbiegającej od dotychczas znanych z naszej oferty. Szeroki zakres zastosowania w kwestii łowionych gatunków, metod prowadzenia czy sposobu obciążania powinien szybko pozwolić tej przynęcie stać się jednym z rynkowych liderów. Świetne wyniki osiąga się zarówno stosując tradycyjne główki jigowe V-Point jak też wymienne ciężarki połączone z hakami offsetowymi. Polecamy tę przynętę do łowienia w opadzie, ale też do penetrowania płycizn, nawet tych najbardziej zarośniętych.

Dragon HELLS ANGLERS – seria jesienno-zimowa

Buff i kominiarka z otworkami ułatwiającymi oddychanie, uszyte z materiału Lycra® z podszyciem z mikropolaru od spodu. Wszystkie szwy płaskie, materiał 4-stretch, rozciągający się w każdym kierunku.

Dragon HELLS ANGLERS – seria letnia

Kompletna oferta dodatków odzieżowych, przeznaczonych do stosowania w słoneczne dni w klimacie tropikalnym, ale także w długie dni w strefach klimatu umiarkowanego, gdzie również łatwo nabawić się oparzeń słonecznych, szczególnie na wierzchniej strefie dłoni czy na ustach. Wykonane z materiału Lycra® oraz skóry (rękawiczki). Chronią przed promieniowaniem UV, szybko wysychają po zmoczeniu. Kominiarka wyposażona w małe otworki w strefie ust, ułatwiające oddychanie. Wszystkie szwy płaskie, materiał 4-stretch, rozciągający się w każdym kierunku.

Easy Strech Beanie – bardzo udana czapka, elastyczna, dobrze przylega do głowy, nie zsuwa się używana pod kapturem.

Out Live beanie – zimowa czapka, dobrze przylega do głowy.

W styczniu 2018 r. w ofercie pojawia się ciekawa linia produktów w serii „Team Dragon torby, pokrowce i plecaki” – Team Dragon X-system. Przykładem jest torba spinningowa wyposażona w pudełka oraz w doczepiany przybornik wyposażony w liczne, wymienne torebki strunowe. Wieko torby posiada profilowane wgłębienie z gumą, do którego można włożyć aktualnie eksploatowane pudełko z przynętami, aby non stop było pod ręką.

1 KOMENTARZ