okoń na boczny trok

Metoda nazywana bocznym trokiem na dobre zadomowiła się wśród spinningistów. Głównie zawdzięcza to swojej skuteczności i prostocie. Jest również niezwykle uniwersalna i daje nam szerokie pole do popisu- można stosować różne rodzaje przynęt i wiązać zestawy na kilkanaście sposobów. Ile tak naprawdę wiemy o tej metodzie i jak postępować żeby w pełni skorzystać z jej dobrodziejstwa?

Zestaw do bocznego troka. Co łowić na boczny trok?

Metodę tę stosuje się przede wszystkim do łowienia okoni, zarówno w wodach stojących, jak i płynących. Metoda ta doceniana jest również przez wędkarzy biorących udział w zawodach (o ile jest dopuszczona). Pozwala w dość krótkim czasie złowić naprawdę sporo ryb.

Zestaw do tejże metody jest przede wszystkim prosty w budowie i tani, a to dla niektórych wędkarzy znaczy już bardzo wiele. Zacznijmy od wędek. Stosuje się tutaj głównie te o długości nie przekraczającej 2,7 metra, tzw. wklejanki.

szczupak na boczny trok
Czasami przyłowem może być szczupak

Metoda bocznego troka to tak naprawdę odmiana spinningu więc wędki, a tak właściwie ich szczytowa część pełni jednocześnie rolę sygnalizatora brań. Ciężar wyrzutowy wędziska powinien mieścić się w zakresie 1-10 gramów. Idąc dalej należy odpowiedzieć sobie na kultowe pytanie: żyłka, czy plecionka? Bezwzględnie żyłka, najlepiej w rozmiarze 0,10- 0,16 mm. W kwestii kołowrotka nie ma żadnych specjalnych wymagań, oprócz tego żeby pracował równo, płynnie i nie był większy niż te w rozmiarze 2500, mógłby wtedy nie do końca komponować się z resztą zestawu. Przypony stosowane w tej metodzie powinny mieć minimum 60 cm długości. Pozwala to jednocześnie w razie potrzeby na pobudzenie ryb i na zapanowanie nad tymi bardziej agresywnymi.

Jak wiązać zestaw na boczny trok?

  • Na początku składamy żyłkę główną w sposób tworzący pętlę.
  • Kolejno, na kawałku odcinka gdzie nasza żyłka układa się równolegle tworzymy oczko.
  • Przez powstałe oczko przekładamy pętlę dwukrotnie.
  • Następnie zaciskamy węzeł. Możemy wcześniej nieco zwilżyć żyłkę, co pozwoli nam na dokładniejszy zacisk.
  • Pętlę, która powstała przecinamy przed połową jej całkowitej długości. Jak widać montaż zestawu to sprawa bardzo prosta.

Taki sposób zawiązania go gwarantuje nam również brak jego splątania.

Jaki rodzaj przynęty na boczny trok?

Chyba najbardziej popularną przynętą, która kojarzy się z bocznym trokiem są paprochy. Jest to nic innego jak twistery albo rippery o naprawdę niewielkich rozmiarach. Spośród wszystkich dostępnych na rynku kolorów najlepiej sprawują się odcienie z brokatem, perłowe i białe.

przynęty na okonia
W paczce z przynętami na okonie nie powinno zabraknąć twisterów, ripperów czy przynęt łączonych np. super banjo
Przykład okoniowych ripperów
Pełna wariacja kolorów jest wskazana przy połowach okoni

Przynęty te są bardzo lekkie dlatego też żeby bezproblemowo je zarzucić używa się troczka z ciężarkiem. Przynęty należy uzbroić w haczyki z oczkiem. Na rynku jest bardzo szeroki wybór tych elementów dedykowanych specjalnie tejże metodzie.

Jak prowadzić zestaw?

Zaraz po zarzuceniu należy dać zestawowi czas na spokojne opadniecie na dno. O tym momencie poinformuje nam czuła szczytówka naszej wędki. Następnie należy bardzo powoli zwijać zestaw, ciągnąć ciężarek po dnie. Taki przeciąganie wzbudza zainteresowanie u ryb, bowiem poruszający się ciężarek wzburza wszystko co znajdzie na swojej drodze- piasek, kamienie i inne skarby. Co jakiś czas dobrze jest oczywiście zatrzymać zestaw żeby chociaż przez chwilę przynęta mogła swobodnie dryfować w rzece.

Metoda bocznego troka bardzo dobrze pokazuje, że nie trzeba wielu nakładów energii i kosztów żeby złowić fajne okazy. Jest tania, skuteczna i dostępna dla wszystkich. Może warto zatem pochylić się ku niej? Czasami proste rozwiązania okazują się być tymi najlepszymi.

Patronem II Edycji Szkółki Spinningowej została firma Relax Lures produkująca sztuczne przynęty.

Relax lures baner poziomy

Zobacz pozostał wpisy Szkółki Spinningowej