Methodą na branie jest obok naszej przynęty posiadanie “kupki intensywnie wabiącej” czyli zanęty. Musi on być intensywnie pracująca i często przerzucamy zestaw. Może być sypka, namoczona drobnym pellet albo 50-50, która składa się z połączeni tych dwóch postaci. Wadą jest możliwość płoszenia ryb podczas częstego przerzucania zestawu. Aby tego uniknąć możemy zastosować spoistą i mocno klejącą mieszankę zanętową, która rozpuszcza się w wodzie kilka godzin.

przynęta i zanęta na metodę

Metoda włosowa – wybór przynęty

Często stosuje się zakładanie przynęty na włos. Najlepszy jest pellet, który jest pożywny i wolno rozpuszcza się w wodzie, robiąc świetną robotę. Świetną przynętą są też malutkie kulki w rozmiarze od 6-8 mm, które mają wysoką wartość odżywczą oraz pełną gamę rodzajów smaków i kolorów. Znakomita jest także kukurydza. Możemy też spróbować łowić na łubin, pęczek białych robaków na klipsie. Sposób zapożyczony z wędkarstwa karpiowego.

koszyczek do metody, zestaw do metody

Charakterystyczną cechą methody jest zestaw końcowy, który posiada specjalny koszyczek, mający obciążenie umiejscowione na swoim spodzie, przez co opada tym spodem do dołu, eksponując przynętę. Świetne efekty umożliwia też zestaw przelotowy.

Konstruujemy zestaw do methody

Między koszyczkiem, a przyponem jest łącznik, dzięki któremu zwiększamy skuteczność połowu, zmieniając szybko przypon, który powinien być krótki i wykonany z fluorocarbonu, zapewniający niewidzialność i sztywność, nie powinien też być dłuższy niż 8 do 10 cm uniemożliwiający splątanie zestawu. Jest zakończony haczykiem o rozmiarze 14-16. Chyba, że ktoś woli nieco inaczej, to także może testować i kombinować. Do koszyczka dowiązujemy włos z cienkiej plecionki lub gumkę do pelletu, na którą zakładamy przynętę.