Wędkarstwo gruntowe polega na umieszczeniu przynęty na dnie rzeki lub jeziora, zazwyczaj wraz z ciężarkiem, który ją unieruchamia. Sposób ten jest szczególnie przydatny gdy chcemy zwabić dużą rybę i musimy trzymać przynętę w jednym miejscu. W tym zestawie nie ma spławika. Istnieje kilka sposobów na łowienie z gruntu, w zależności od poławianych ryb, sprzętu użytego do takiego łowienia, łowiska oraz panujących na nim warunków.

Do różnych gatunków ryb sprzęt należy dobrać indywidualnie. Wędki gruntowe są zwykle krótsze od spławikowych i mają około 3 m. Powszechnie stosowane są cztery najpopularniejsze metody połowu z gruntu. Pierwsza z nich polega na ustawieniu wędki na wprost wody z zamkniętym kabłąkiem kołowrotka. Jest to metoda popularna przy łowieniu białych ryb na wodach stojących. Kolejna metoda polega na ustawieniu wędki na wprost wody z odemkniętym kabłąkiem kołowrotka. Metoda ta stosowana jest do połowu drapieżników, ale także karpia. Haki i różne kotwice stosujemy w zależności od wielkości przynęty. Potrzebujemy także dwóch podpórek i kawałka styropianu jako sygnalizatora. Do połowu w nocy należy zastosować elektroniczny sygnalizator brań, lub chemiczny świetlik wbity w styropian. Następna metoda połowu z gruntu polega na ustawieniu wędki równolegle do brzegu. Stosowana do tego typu połowu może być szczytówka lub jakakolwiek inna wędka. Ostatnia metoda powszechna w wędkarstwie gruntowym polega na ustawieniu wędki w pionie.

feeder wędzisko

Stosujemy ją w rzekach o większym ciągu wody. Jednak można również stosować ją w łowieniu na zalewach. Wędka powinna mieć ok. 3,6 m długości i wyrzucie ok. 120 g, zarówno teleskopowe jak feedery Do wybranych metod połowu z gruntu powinniśmy dobrać odpowiedni sprzęt. Tak więc grubość żyłki dobieramy do wielkości poławianych ryb, ich gatunku oraz obciążenia zestawu. Można również stosować plecionki.

koszyczki i przypony do feedera
Koszyczki i przypony do feedera

Kołowrotki stosowane do połowów z gruntu stosujemy raczej mocniejsze, kilkułożyskowe o dobrym hamulcu, dostosowując do grubości oraz długości nawijanych na nie żyłek i poławianych ryb. Podstawą niezależnie od metody połowu są oczywiście wędki. Na białą rybę to zwykły kij teleskopowy o długości 3-3,5 metra, o ciężarze wyrzutu ok 50 g lub picker lub feeder w zależności od potrzeb.

2 KOMENTARZE

  1. Ważne wskazówki dla początkujących. Ja od siebie dodam że ja zawsze buduje zestaw na tzw. bocznym troku. Na krótszym odcinku żyłki zaczepiam koszyk a na dłuzszym robię pentelkę i wiąże normalnie przypon. Ryba ciągnac za haczyk nie ciągnie całego ciężaru i wtedy są lepiej widoczne brania 🙂