Jak wszyscy wiemy nie na każdym zbiorniku możemy wywozić nasze zestawy przy pomocy łódki zanętowej czy pontonu. Jest to zabronione na wielu zbiornikach w takim wypadku ratunkiem jest dla nas tak zwany spod.

Czym jest spod? Jest to typowa karpiówka o długości 12ft lub 13ft, ale powinna ona być o wiele sztywniejsza od kijów na które łapiemy. Spod musi być przez to sztywny by z łatwością można było nim posyłać rakiety na znaczną odległość.

Typowy spod powinien mieć przynajmniej 4,5lbs wyrzutu.

Wiele karpiowych firm produkuje takie kije i każdy powinien znaleźć coś na swoją kieszeń. Angielscy karpiarze świetnie nęcą spodem i osiągają znaczne odległości w granicach około 150 metrów.

Kołowrotek do nęcenia spodem

Teraz kwestia doboru kołowrotka do naszego spoda. Nadaje się niemal każdy kołowrotek big pit. Powinien charakteryzować się dużym przełożeniem po to aby dosyć szybko zwinąć naszą rakietę. W ofercie kilku firm są dostępne typowe kołowrotki do spoda ale nie różnią się one od typowego big pita.

Żyłka, plecionka i przypon strzałowy do nęcenia spodem

Następną częścią w uzbrojeniu naszego spoda jest linka główna i przypon strzałowy. Jako przyponu strzałowego możemy użyć dosyć grubej plecionki jej długość powinna mieć przynajmniej dwie długości wędziska. Na linkę główną możemy użyć żyłki mocnej o grubości od 0.28mm do 0.33mm nie ma sensu stosować grubszej żyłki bo skręca to nasze żuty. Żyłka ma jedynie za zadanie ściągną naszą rakietę. Możemy również jako linki głównej użyć plecionki lecz wiąże się to z większymi kosztami ale posłuży nam o wiele dłużej. Przy używaniu plecionki musimy pamiętać o zabezpieczeniu palca z ponieważ plecionka może nam je pociąć podczas zarzucania zestawu a taka rana strasznie się długo „paprze”. W sprzedaży są rękawice i nakładki na palec co uchroni nas przed bolesną raną.

Rakieta zanętowa, spomb czy pet?

Ostatnim elementem naszego spoda jest rakieta lub pet. Wiele firm sprzedaje rakiety do nęcenia od zwykłych za 20zł do 60zł.Według mnie najlepszym rozwiązaniem jest spomb, z tego powodu że podczas lotu jest on zamknięty i nic się nie wysypuje, jak bywa przy użyciu zwykłych rakiet. Pet jest to urządzenie które każdy z nas może wykonać z plastikowej butelki a pozwala on nęcić na spore odległości w znacznie szybszym czasie bo nie musimy zwijać go z znacznej odległości. Pet działa na zasadzie katapulty. Po prostu wkładamy do niego kule zanętową i zarzucamy. Peta produkuję kilka firm ale możemy go zrobić sami prawie za darmo, wystarczy tylko butelka. (Karol Wiśniewski)

 

6 KOMENTARZE