Dobra zanęta to skuteczna zanęta, warto wiec poświecić jej troszkę czasu. Skład skutecznej zanęty stanowią składniki podstawowe, wypełniające, smakowe, klejące, pobudzające, zapachowe, obciążające oraz składniki ”treściwe”.

Do przygotowania zanęty potrzebne będzie oczywiście wiadro o pojemności uzależnionej od ilości zanęty jaką chcemy przygotować. Przeważnie składników użytych do zanęty jest kilka, należy więc je bardzo dokładnie wymieszać na sucho. Nie dotyczy to żwiru, gliny ani przynęt zanętowych. O ile składniki to bardzo ważny czynnik zanęty to nawilżanie powinno być jednak najważniejsze, od tego bowiem zależy jej konsystencja i właściwa praca. Nawilżanie prowadzimy stopniowo. Kiedy wymieszamy na sucho wszystkie składniki zanęty wodę dolewamy stopniowo. Uważamy, aby zanętę wymieszać dokładnie do samego dna sprawdzając co pewien czas czy jest na tyle wilgotna aby dało się formować z niej kulę. Kiedy można ulepić kulę a jednocześnie zanęta daje się łatwo rozetrzeć w dłoniach to znaczy, że jest gotowa. Odstawiamy ją na kilkanaście minut, w tym czasie przygotowujemy sprzęt. Po ok. 20 minutach jeszcze raz musimy sprawdzić wilgotność zanęty, gdyż niektóre składniki chłoną wodę, wtedy należy ją jeszcze zwilżyć. Dobrze też jest przesiać przynętę przez sito, aby ujednolicić mieszankę. Gdy zanęta jest gotowa aby dobrze pracowała należy ją dociążyć. Wymaga to dodania żwiru lub gliny. Zanęta, do której ma być dodana glina musi być bardziej wilgotna, niż ta obciążana żwirem lub w czystej postaci. Glina bowiem chłonie cześć wody z zanęty. Tuż przed formowaniem kul zanętowych dodajemy przynęty zanętowe i dopiero wrzucamy do wody.

zanęty zawody wędkarskie

Zanętę najlepiej formować w kształcie kul o podobnych kształtach. Do wstępnego nęcenia blisko stanowiska łowieckiego formujemy większe kule, w trakcie samego połowu i te rzucane w dalszej odległości od stanowiska kule powinny być mniejsze. Natomiast kiedy woda jest spokojna wystarczą kule wielkości orzecha włoskiego. Najmniejsze kulki stosujemy na płytkich łowiskach

1 KOMENTARZ