Wybór wędki dla doświadczonego wędkarza może być czasem problemem, a co dopiero dla laika. Zanim omówimy rodzaje wędek warto najpierw zapoznać się z ich parametrami.

Przy zakupie wędki szczególną uwagę należy zwrócić na akcję, ciężar wyrzutu, długość wędki, długość transportową oraz wagę. Akcja wędki decyduje o tym jak wędka zachowuje się będzie podczas wyrzutu i holowania ryby. Oraz w jakim stopniu będzie odkształcać się podczas brania. Ciężar wyrzutu to najbardziej istotny parametr przy doborze obciążników i przynęty. Dla przykładu jeśli ciężar wyrzutu wynosi 5-25 g. oznacza, że ciężarek i przynęta nie powinny ważyć mniej niż 5 g. i nie więcej niż 25 g. Założenie lżejszego zestawu poskutkuje sztywnością wędki, a zestaw za ciężki może złamać wędzisko. Kolejny parametr   to jej długość, na nią zwracamy szczególną uwagę przy doborze wędki do konkretnego rodzaju uprawianego wędkarstwa. I tak dłuższe wędki pozwalają na zarzucanie na dalsze odległości. Rozpiętość długości wędek waha się od pół metra (podlodowe) do nawet 18 metrów. Najmniej ważną do samego wędkowania jest długość transportowa, która decyduje o komforcie podróżowania z wędką, im mniejsza wędka po złożeniu tym łatwiej można ją schować do bagażu.

Waga wędki istotna jest przy gatunku ryb jakie planujemy na nią łowić, wędki które można oprzeć na stojaku mogą być cięższe natomiast te do spinningu jak najlżejsze. Wędki dzielmy na trzy rodzaje teleskopowe, jednoczęściowe i segmentowe. Teleskopowe rozkłada się wysuwając kolejne elementy, schowane jeden w drugim. Wędki segmentowe mogą składać się z dwóch, trzech lub czterech części. Wędki jednoczęściowe jak sama nazwa wskazuje składają się z jednej części i są najbardziej wytrzymałe ze wszystkich typów wędek. Rozróżniamy kilka rodzajów wędek do najpopularniejszych rodzajów wędkowania. Będą to m.in. baty, tyczki, bolonki, wędki matchowe, spinningowe, castingowi, jerkingowe, gruntowe, feedery, karpiowe, morskie, muchowe i podlodowe.

Najprostszymi wędkami są baty i tyczki, mające długość od 3 do 13 metrów. Nie zawierają kołowrotka i przelotek, żyłka przymocowana jest bezpośrednio do szczytówki lub gumowego amortyzatora. Baty stosujemy do łowienia metoda pełnego zestawu, najczęściej z brzegu. Tyczki to wędki do łowienia ryb metoda zestawu skróconego, głównie w kanałach i rzekach.

Bolonki i wędki matchowe są bardzo długie, maja nawet po 8-10 metrów, matchowe są troszkę krótsze od 4 – 6 metrów. W przeciwieństwie do batów są wyposażone w przelotki i kołowrotek. Stosujemy je do połowów odległościowych, na dużych rzekach.

Spinningi to kolejny popularny rodzaj wędek służą one do połowu ryb drapieżnych, na błyskotkę, gumę lub coblera. Są stosunkowo krótkie maja od 1,8 do 3 m, oraz różny ciężar i akcję. Jest to raczej sprzęt dla wędkarzy z doświadczeniem. Wędki castingowi i jerkingowe są podobne do spinningów, także służą do połowu drapieżników. Różnica miedzy nimi a spinningiem polega na przelotkach oraz kołowrotku tzw. multiplikatorze, trzymane są do góry. Kije są dość krótkie maja od 1,8 do 2,5 metra, wędki jerkingowe są bardzo sztywne i wytrzymałe. Do nich używamy dużej przynęty czego efektem może być złowienie np. metrowego szczupaka.

Do połowu w rzece lub jeziorze możemy użyć wędek gruntowych lub typu feeder. Szczytówka jest tu mocna i drgająca. Wędka nie posiada spławika, jedynie hak koszyczek z zanętą oraz obciążenie. Długość waha się od 2,5 do 3,5 metrów. Na karpia najlepiej zapolować ze specjalną karpiową wędką. Długość wędki waha się w okolicach 4 metrów i ma dość duży ciężar wyrzutu.

Wędki karpiowe są bardzo mocne przy tym sztywne i dość ciężkie, wiec wybierając się na karpia nie możemy zapomnieć o solidnej podpórce na wędkę. Kolejnym rodzajem wędki jest wędka morska i surfowa. Charakteryzują się sztywnym kijem i dużą wytrzymałością. Wędki morskie maja do ok. 3 metrów natomiast surfowe są dłuższe i dochodzą do 4,5 metra. Ciężar wyrzutu obu wędek jest bardzo duży.

Ostatni omawiany rodzaj wędki to wędka muchowa służąca do połowu na sztuczną muchę. Jest to wędka bardzo elastyczna i wytrzymała. Mocowanie kołowrotka jest na samym końcu wędziska, od innych typów wędek różnią się także przelotkami. Są przeznaczone dla najbardziej wytrawnych wędkarzy.

1 KOMENTARZ

  1. Jeszcze nie widziałem matchowej wędki dłuższej niż 4.5 metra 🙂 i nei zgodzę się że tyczki są na kanały i rzeki. Tyczek można uzywać gdzie tylko się chce 🙂 Tyczka łowimy bardzo precyzyjnie. Batem juz nie da rady łowić tak finezyjnie 🙂