Spinning to jedna z ulubionych metod wędkarzy. Uważają, że jest najczystszą ze wszystkich form łowienia ryb. Spinning jest przeznaczony do połowu drapieżnych ryb, choć nie wyklucza to użycia jej w trakcie połowu spokojniejszych okazów. Polega on na tym, że wędkarz naprzemiennie zarzuca przynętę i ściąga przy użyciu kołowrotka. Aby odnieść sukces i złowić rybę trzeba ją czymś zwabić, więc należy ruszać wędziskiem, żeby zmylić rybę i nabrać ją, żeby myślała, że sztuczna przynęta to przestraszona rybka.

Zestaw spinningowy na brzanę

Aby móc łowić metodą spinningową należy zaopatrzyć się w niezbędne dla niej elementy. Najważniejszym z nich jest wędka, która składa się z krótkiego wędziska do 2,70m długości. Kolejną część sprzętu stanowi solidny kołowrotek z dobry hamulcem, który jest przymocowany do wędziska. Na niego nawijana jest żyłka, jej grubość powinna być dobrana odpowiednio do przynęty, sposobu łowienia, wody oraz gatunku ryb, które wędkarz ma zamiar łowić. W spinningu jako przynęty zazwyczaj używa się sztucznej w postaci gum np. twisterów. Obecnie odchodzi się od łowienia na przynęty naturalne, czyli np. martwych rybek, żab, na wielu wodach jest to nawet zakazane.

Przynęty sztuczne na brzanę – woblery i cykady

W przypadku brzan przynętę można podać na dwa sposoby. Z linii prostopadłych do brzegu prowadząc przynętę pod prąd i z linii równolegle leżącej do linii brzegu sprowadzając przynętę po łuku. Aby ryby bezproblemowo dały się sprowadzić do dna i prowadzić nad nim, należy użyć np. woblerów lub cykad. Najlepiej łowić je w ciągu dnia, na głębokości 0,7-1 m. Nie wolno zapominać, że brzana jest rybą waleczną, więc należy sprawdzić jakość kotwiczek w woblerze, jeśli okażą się za słabe, trzeba koniecznie je wymienić. W kwestii wyboru woblera nie powinien decydować jego kształt, a praca. Powinna być szybka i równa. Najlepiej używać woblerów o długości od 3 do 6 cm, gdyż nie są ciężkie. Jeśli wobler okaże się za mały i za lekki, należy dodatkowo go dociążyć, wtedy będzie mógł znaleźć się na odpowiedniej głębokości.

przynęty sztuczne brzanę, woblery na brzanę

Łowienie brzany na spinning nie należy do najprostszych metod. Wędkarz próbujący użycia tej metody na tym rodzaju ryby może spotkać po drodze wiele trudności. Ryby te można spotkać najczęściej w łowiskach z szybkim nurtem, w okolicach dużych kamienisk i innych niebezpiecznych miejsc. Wędkarz napotka tu śliskie kamienie, co nie będzie dla niego komfortowe. Brzany zazwyczaj przebywają w miejscach niedostępnych z brzegu, dotarcie do nich jest utrudnione. Osoba, które chce złowić ten okaz musi użyć łodzi, która posiada silnik spalinowy. Metoda spinningowa jak wcześniej wspomniałam najlepiej sprawdza się w łowieniu drapieżników, natomiast brzana nie jest typowym przykładem tego gatunku, co prowadzi do trudności w skuszeniu ją na przynętę.