Kalendarz brań szczupaka pokazuje nam kiedy najlepiej wybrać się na połowy. Okres ochronny szczupaka trwa od 1 stycznia do końca kwietnia. Po tym okresie, czyli już od początku maja, aż do końca grudnia rozpoczyna się sezon.

Ze względu na dość długi okres połowu możemy spotkać się z różnymi warunkami atmosferycznymi.  Najlepszą porą na szczupaka okazuje się być  środek sezonu, mianowicie początek jesieni, kiedy to zaczynają ustępować upały i robi się chłodniej.  Szczupaki dobrze łowi się gdy jest chłodno, wieje lekki wiatr, ewentualnie pada mały deszcz. Generalnie, dobrze jest gdy zamiast słońca pojawia się lekkie zachmurzenie. Szczupaki, dobrze biorą w ciągu dnia, wieczorami i nocą obserwuje się mniejszą częstotliwość brania. Ryby te dobrze łowi się zarówno na przynęty sztuczne, jak i na martwe oraz żywe rybki. Spośród przynęt sztucznych największą popularnością cieszą się błyski obrotowe

Szczupak a ciśnienie

Ciśnienie nie ma większego wpływu na połów szczupaka. Najważniejsze jest jednak to, żeby bardzo nie skakało. Wiadomo, ryby tak samo jak ludzie mogą różnie reagować na zmiany ciśnienia, co niekoniecznie odbije się dobrze na połowach.

szczupak a faza księzyca, pełnia, ciśnienie
Szczupak a pogoda to dość często zadawane pytanie

Szczupak a deszcz

Szczupaki dobrze łowi się w deszczu. Wraz z deszczem często przychodzi ochłodzenie, co dobrze robi na połowy. Niektórzy chwalą sobie również łowienie przed nadejściem burzy, ale trzeba się dobrze wstrzelić w moment, bo jak burza rozpęta się na dobre to ryby często ze stresu szaleją i wtedy nie uda nam się już niczego złowić.

Szczupak a faza księżyca

Może niektórym ciężko to sobie wyobrazić, ale nawet taki czynnik jak faza księżyca może wpływać na wielkość brania. Czas największej aktywności szczupaków przypada na okres nowiu Księżyca tj. od 27 dnia cyklu do dnia trzeciego cyklu następnego. W czasie tych kilku dni udaje się złowić niemalże  jedną trzecią wszystkich szczupaków.  Natomiast w pozostałych dniach brania są na przeciętnym poziomie, chociaż zdarzają się większe odchylenia w jedną bądź drugą stronę.

Szczupak a pełnia

Okres pełni Księżyca tak samo jak na większość ludzi, również na ryby nie wpływa najlepiej. Te klika dni zarówno przed, po jak i w trakcie pełni nie sprzyja łowieniu. Brania nie ma prawie wcale, ewentualnie przy odrobinie szczęścia niektórym uda się złowić kilka sztuk szczupaków.

Szczupak a wiatr

Wiatr, oczywiście spokojny a nie jakiś szalenie gwałtowny ma dobry wpływ na branie szczupaków. Uściślając zależność między wiatrem a braniem trzeba wspomnieć o tym, że najwięcej szczupaków łowi się przy wiatrach wiejących z zachodu i południowego zachodu. Najmniej korzystne okazują się wiatry wschodnie.

Pomiędzy ludźmi a rybami jest niemała ewolucyjna przepaść, mimo tych wielu różnic reagują one na warunki atmosferyczne tak samo jak my, czasami są nawet bardziej wrażliwe. Ta reakcja na pogodę, wiatr i inne czynniki jest dobrą wskazówką dla wszystkich wędkarzy, którzy znając zachowanie ryb w określonych porach dnia, czy fazy księżyca mogą tak zaplanować połowy, żeby złowić jak najwięcej.

2 KOMENTARZE