jaka przyneta do method feeder

Wybór odpowiedniej przynęty do Method Feeder to kolejna rzecz, przed która zostaje postawiony młody adept techniki Method Feeder. Temat przynęt od zawsze budził u wędkarzy ożywione  dyskusje. Jak to w świecie wędkarskim bywa, jedni strzegą ich jako wydawałoby się największej tajemnicy, inni chętnie dzielą się swoja wiedzą. Zaznaczam na wstępie, nie ma cudownej przynęty, dzięki której zawsze i wszędzie będziemy łowić więcej od innych. Oczywiście odpowiedni dobór przynęty jest ważny, ale to tylko część składowa rzutująca na nasz końcowy sukces lub porażkę. Jaka więc przynętę na Method Feeder wybrać?

Rynek Method Feeder z roku na rok serwuje nam kilka nowych produktów także jeśli chodzi o przynęty. Pojawiają się nowe smaki, zapachy, przynęty o zmodyfikowanym składzie. Każda firma chce się czymś na tle konkurencji wyróżnić. Na wstępie warto zaznaczyć, że przy wyborze przynęty nie jesteśmy niczym ograniczeni. Mamy pełną dowolność w jej wyborze, a to na co się zdecydujemy często zależy od łowiska, zwyczajów ryb, pory roku, czy po prostu naszego przeczucia, że to akurat będzie najlepsze. Wbrew pozorom takie przekonanie wewnętrzne o skuteczności danej przynęty jest potrzebne.

Przegląd przynęt do Method Feeder zacznijmy od pelletów. Są one jednym z najczęstszych wyborów wędkarza podczas łowienia na methode. Mamy możliwość wyboru spośród pełnej gamy smaków. Generalnie wyróżniamy ich 3 rodzaje, podobnie jak w przypadków pelletów zanętowych. Pierwsza grupa to pellety o smakach słodkich i owocowych np. kukurydza, wanilia, truskawka, morwa, orzech tygrysi. Druga grupę stanowią tzw. „śmierdziuchy”. Nie muszę chyba pisać dlaczego taką popularną nazwę nadali im wędkarze. Są to pellety o smaku np. kryla, halibuta, czosnku, kraba, kałamarnicy, ochotki. Trzecią grupą pelletów są pellety łączące w sobie dwa lub więcej smaków, tzw. łamańce np. halibut/czosnek, łosoś/żurawina, ryba/truskawka itp. Wszystkie pellety są dostępne w różnych rozmiarach, gdzie najpopularniejsze to rozmiar 8mm i 12mm. Zazwyczaj zakładane są na włosie lub przy użyciu gumki silikonowej. Jakiś czas temu na rynku pojawiły się tzw. soft pellety. Są to z reguły pellety w mniejszym rozmiarze np. 6mm i jak sama nazwa wskazuje jest to typ miękkiego pelletu, który możemy zakładać bezpośrednio na haczyk lub stosować z użycie gumki silikonowej.

pellet 8mm do method feeder

Drugim rodzajem przynęt są kulki proteinowe. Najczęściej wędkarze decydują się na wybór tzw. mini kulek, dedykowanych do Method Feeder. Najbardziej uniwersalnym rozmiarem jest 8mm i to właśnie na niego sięga większość osób. Smaki kulek mogą być przeróżne, podobnie jak w przypadków pelletów. Warto natomiast zwrócić uwagę, że możemy decydować się na wybór spośród kulek tonących i tzw. kulek pop-up, czyli kulek pływających. O tym jaki smak i rodzaj wybierzemy, musimy decydować sami. Oczywiście nie jest powiedziane, że nie możemy decydować się na kulki o większej średnicy. Często wędkarze sięgają po 10 czy 12 mm kulki, jednak w tym przypadku bardzo dużo zależy od specyfiki łowiska.

kulki i pellety do method feeder

Jedną z najpopularniejszych przynęt Method Feeder w ostatnim czasie są bez wątpienia dumbellsy. To przynęty, które z reguły są dobrze widoczne na dnie, wolno chłonące wodę. Produkowane są w wersji zbalansowanej, dzięki temu lepiej się prezentują. Dzięki owalnemu kształtowi możemy łatwo zakładać je na włos, albo przy użyciu gumki silikonowej albo stoperka typu pushstop. Zazwyczaj produkowane są rozmiarach 7x10mm z niewielkimi modyfikacjami.

dumbels-feeder-profess-kukurydza-Kopia-2

Przynętami używanymi w Method Feeder są nie tylko przynęty proteinowe. Bardzo często szczególnie wczesną wiosną i późną jesienią stosuje się martwe białe robaki. niektórzy tez jako przynęty używają kukurydzy konserwowej, czy kulek chlebowych.

Jak widać pole manewru jest ogromne. Trudno wskazać przynętę, która w ciemno byłaby strzałem w  dziesiątkę. Jeśli poznamy specyfikę łowiska, zwyczaje ryb, łatwiej będzie nam dobrać odpowiednia przynętę. Warto więc mieć w zanadrzu kilka rodzajów przynęt.

Patronem I Edycji Szkółki Method Feeder została firma Profess Fishing produkująca zanęty, pellety, przynęty do Method Feeder.

Profess Fishing

Zobacz pozostał wpisy Szkółki Method Feeder

Polecamy:

Dumbells Wafters Fluo 7x10mm – skuteczne przynęty do method. Doskonale widoczne na dnie. Aromatyzowane, bardzo wolno chłonące wodę. Produkowane w wersji zbalansowanej co poprawia efekt prezentacji i zacięcia

dumbels-feeder-profess-kukurydza-Kopia-2

Kulki Method Feeder Tonące 8mm – Skuteczne przynęty do Method Feeder.  Aromatyczne, doskonale widoczne na dnie. Wersja tonąca. Możliwość łatwego i szybkiego zakładania na włos stosując gumkę do przynęt, doskonałe także do włosa ze stoperkiem push stop i stoperem do kulek.

kulki-fluo-8mm-profess-feeder-fc4-Kopia

5 KOMENTARZE

  1. To prawda, że można kombinować ze smakami i kolorami. Często jest tak, że kolor zanęty i kolor przynęty jeśli jest różny to bardziej działa na ryby, brania sa lepsze, nie wiem, może po prostu ryba jest ciekawska? 🙂 Generalnie trzeba poznać łowisko, bo jak mawiają co kraj to obyczaj. Co do dumbellsów to mnie osobiście najlepiej sprawdzają się już w ciepłej wodzie, w chłodniejszej stosuje pellet.

    • tutaj naprawdę wiele zależy od łowiska i zwyczajów ryb. Wiem, że niektórzy wędkarze mają swoje bazowe smaki, od których zaczynają, to chyba normalne, że każdy ma swoje ulubione przynęty. Jednak warto próbować ze smakami, bo w przeciwnym razie dość mocno się ograniczamy. 🙂