Każdy początkujący czy zaawansowany wędkarz wie, że na wędkarski sukces lub porażkę składa się wiele czynników. Jednym z nich bez wątpienia jest dobór odpowiedniego sprzętu. Oczywiście, ktoś może powiedzieć, że sama wędka czy kołowrotek nie łowi ryb. To prawda, jednak optymalny sprzęt, dopasowany do naszych umiejętności, łowiska, ryb które chcemy łowić jest bardzo istotny. Jak mawia klasyk o sukcesie decydują „te detale” Jaką więc wędkę do Method Feeder wybrać?

Łowienie karpi na Przystanku Stawy

W zasadzie w każdej technice wędkarskiej na początku swojej przygody z wędką zostaniemy postawieni przed dylematem wyboru sprzętu. Czy to w spławiku, spinningu czy przy łowieniu karpi. Niestety nie ma złotego środka, którym możemy kierować przy wyborze wędki. Jednak w tym wpisie postaram się przybliżyć i opisać na co zwrócić uwagę przy zakupie wędki do metody.

Method Feeder w  środowisku wędkarskim ciągle cieszy się nieustającą popularnością. Można zaryzykować stwierdzenie, że rok rocznie zwolenników tej techniki przybywa i wypiera ona powoli klasyczna metodę gruntową. Jej popularność sprawia, że również rynek wędkarski zaczyna oferować nam coraz więcej produktów. Pojawiają się nowe marki, technologie. Czym więc kierować się przy wyborze swojej pierwsze wędki do metody?

Jaka długość wędki do Method Feeder

Pierwszym elementem wędziska na jaki musimy zwrócić uwagę jest jego długość. Tak jak wspomniałem każdy musi wybrać kij pod siebie, pod swoje preferencje. Ważne jest po pierwsze gdzie będziemy nim łowić, na jakim łowisku z jakiego dystansu, a po drugie na jakie ryby się nastawiamy, czy będą to karpie, czy może liny, leszcze albo karasie. Rynek wędkarski oferuje nam mnóstwo produktów o różnej długości i składzie. Podstawowymi egzemplarzami są jednak wędki dwuskładowe o długości od 3 metrów do 3.30, czasami 3.60m. Oczywiście są jeszcze kije o długości 3.90m i więcej jednak tak jak wspomniałem klasyczny kij do method feeder to raczej długość 3 lub 3.30m. Niektórzy producenci stosują nawet oznaczenia na wędziskach, podpowiadające wędkarzowi, do czego dany model służy.

wędka do metody
Wiele osób preferuje wędziska dwuskładowe

Akcja wędki i ciężar wyrzutu

Łowiąc ryby na Method Feeder powinniśmy pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze ma być to dla nas przyjemność a po drugie o bezpieczeństwie holowanych ryb. Ważnym więc elementem jest akcja wędziska. Wielu specjalistów, wędkarzy którzy uczestniczą w zawodach, sugerują aby postawić przy klasycznej metodzie na kije o akcji parabolicznej. Dzięki temu będziemy mieć przyjemność z holu nawet mniejszych ryb – linów, leszczy, karasi jak i większych karpi czy amurów. Dodatkowo akcja paraboliczna wędziska sprawi, iż będzie większa amortyzacja przy odjazdach dużych ryb. Co do ciężaru wyrzutu jaki mamy wybrać, to tutaj wiele zależy od charakterystyki łowiska. Jeśli nastawiamy się na większe ryby, łowione z dalszych odległości, wówczas ciężar wyrzutu będzie nieco większy. Wiąże się to z  tym, iż będziemy stosować także cięższe podajniki zanętowe. W takim przypadku warto także dobierać wędziska o nieco większych przelotkach, które umożliwiają swobodne wysnuwanie się żyłki przy rzucie, tym samym uzyskujemy dalsze odległości. Oczywiście nie jest to regułą, ponieważ technika rzutu to umiejętność każdego wędkarza z osobna, jednak przelotki o większej średnicy (szczególnie pierwsza od dolnika) na pewno nam pomogą.

Na Method Feeder można łowić ryby każdej wielkości

Podsumowując, łowienie na metodę powinno być dla nas przyjemnością. Zdaje sobie sprawę, że wielu początkujących wędkarzy chciałoby mieć wędkę do wszystkiego, jednak jest to trudne. Pamiętajmy, że warunki panujące na łowisku będą na nas niejako narzucać pewien styl łowienia, dlatego musimy się do nich dostosować, także pod względem sprzętu. Zanim zdecydujemy się na zakup wędki, która upatrzymy sobie warto odwiedzić sklep wędkarski by wziąć po prostu „kija do ręki” i zobaczyć jak nam leży. Wybór wędziska nie musi być trudny, jeśli będzie przemyślany.

Patronem I Edycji Szkółki Method Feeder została firma Profess Fishing produkująca zanęty, pellety, przynęty do Method Feeder.

Profess Fishing

Zobacz pozostał wpisy Szkółki Method Feeder

Polecamy:

Kulki Method Feeder Pop-up 8mm – Skuteczne przynęty do Method Feeder. Aromatyczne, doskonale widoczne. Wersja PŁYWAJĄCA. Możliwość łatwego i szybkiego zakładania na włos, stosując gumkę do przynęt, doskonałe także do włosa ze stoperkiem push stop i stoperem do kulek.

kulki feeder 8mm profess truskawka

Pellet Profess Soft Hook Perfect 6mm – Miękki pellet przynętowy, przeznaczony do zakładania bezpośrednio na haczyk. Można go zastosować w wędkarstwie gruntowym. Pellet jest wyjątkowo miękki, dzięki czemu można go bezproblemowo nadziać na haczyk lub zamontować na gumkach do pelletu.

7 KOMENTARZE

  1. Fajny materiał. Osobiście zacząłem zabawę z metodą w ubiegłym roku. Co do wędki, to raczej paraboliki. Chociaż tak naprawdę można połowic też na kijach ze szczytowa akcją, ale jeśli ktoś sie przesiądzie na parabolika, to bedzie wiedział o czym pisze.

  2. Ja tam łowię na 3.6 paraboliki i jest spoko. Kwestia gustu wędkarza moim zdaniem, bo ja nie lubie za krótkich wedek, ale artykuł fajny. Młodzi muszą zrozumieć że nie ma czegoś uniwersalnego tutaj. Trzeba wziąć do reki kija i sprawdzić jak lezy.