Jaki kołowrotek do Method Feeder wybrać?

4
9958
jaki kołowrotek do method feeder wybrać

Oferta rynku wędkarskiego pod względem wyboru kołowrotków jest bardzo bogata. Zapewne trudno młodemu adeptowi sztuki Method Feeder podjąć decyzje o wyborze swojego pierwszego kołowrotka. Nie ma się czemu dziwić. Na początku zaznaczę, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jaki kołowrotek do metody wybrać, nie wskaże konkretnego modelu, ale postaram się przybliżyć i opisać kilka cech, które musi posiadać dobry kołowrotek.

Sięgając trochę do kart historii możemy zauważyć, że kołowrotki znane już były w pierwszym trzydziestoleciu XIX wieku. Już na początku XX wieku kołowrotki klasyfikowano do odpowiednich metod połowu i wędzisk. Na początku oczywiście dostępne były tylko dla najbardziej zamożnych wędkarzy, jednak z każdym rokiem stawały się coraz powszechniejsze, by w latach trzydziestych być praktycznie wyposażeniem każdego miłośnika łowienia ryb.

Czym zatem kierować się wybierając kołowrotek do methody? Warto pamiętać, że nie kupimy nigdy kołowrotka idealnie pasującego do wszystkich modeli wędzisk czy gatunków ryb, na które się nastawiamy. Każdy model jest inny, ma swoją specyfikację, inaczej będzie zachowywał się przy różnych sposobach łowienia. Na początek proponuję abyśmy decydując się na zakup kręciołka postawili na modele nowe. Może będziemy musieli wydać nieco więcej pieniędzy ale więcej mamy tutaj zalet niż wad takiej decyzji. Po kupno swojego pierwszego kołowrotka polecam wybrać się mimo wszystko do sklepu stacjonarnego. Pewnie ktoś może zapytać dlaczego? Po pierwsze możemy wziąć go do ręki, nawet zamontować do wędziska. Zobaczymy jak nam leży, czy współgra z kijem, czy jest odpowiednie wyważenie. Po drugie, zawsze w sklepie można porozmawiać ze sprzedawcą, który zapewne nie jedną historię o danym modelu słyszał. Jeśli trafimy na rzetelną osobę, na pewno nam pomoże. Trzecią cechą nowego kołowrotka jest gwarancja. Oczywiście nie zakładamy, ze nasza maszynka zacznie się psuć, ale lepiej być zabezpieczonym by nie ponosić ewentualnych dodatkowych kosztów. Jeszcze jednym atutem zakupu w sklepie stacjonarnym jest możliwość porównania także innych modeli. Po prostu możemy każdy „dotknąć” sprawdzić czy spełni nasze oczekiwania.

Jaki rozmiar kołowrotka?

Jednym z bardzo często zadawanych pytań przed zakupem kołowrotka jest pytanie o jego rozmiar. Tak jak wspomniałem wcześniej nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Najłatwiej byłoby napisać: to zależy. Kołowrotek musimy dobrać do sposobu w jaki będziemy łowić, do naszej taktyki, specyfiki łowiska i poławianych ryb. Wiele osób twierdzi, że taką uniwersalną wielkością jest rozmiar 4000. To może być nasz punkt zaczepienia na początek. Wiadomo, że jeśli będziemy używać delikatniejszych kijów, nastawiać się na mniejsze ryby, wówczas można zejść z rozmiaru kołowrotka. Jeśli natomiast wybieramy się na mocne karpie np. z łowisk komercyjnych, to wówczas zarówno wędzisko jak i kołowrotek będą solidniejsze. Często przyjdzie nam łowić na dużym dystansie, więc co za tym idzie sprzęt musi być nieco inny.

Jakie cechy powinien posiadać kołowrotek do metody?

Po omówieniu problematyki wielkości, warto przyjrzeć się innym cechom, jakie powinien posiadać dobry kołowrotek. Pierwszą rzeczą jest hamulec. Sprawny hamulec. Tak jak wiemy, łowienie na method feeder daje możliwość kontaktu z rożnymi rybami, często dużymi karpiami, amurami czy jesiotrami. Płynnie pracujący hamulec kołowrotka z jednej strony ułatwi nam łowienie a z drugiej sprawi, że hol będzie bezpieczniejszy dla ryby, bo przecież o bezpieczeństwo ryb również nam chodzi, aby w dobrej kondycji wracały do wody, by móc cieszyć nas kolejnym razem. W kołowrotkach do method feeder ważna jest szpula. Powinna być stosunkowo płytka i szeroka, by żyłka mogła swobodnie wysnuwać się w czasie rzutu. Wybierając się na łowienie na większych dystansach warto postawić na kołowrotki typu Long. Szpula w nich jest nieco wyższa, co w połączeniu z odpowiednim kijem, zestawem i naszymi umiejętnościami na posyłanie zestawów na dalekie, często kilkudziesięciometrowe odległości. Ważnym elementem w kołowrotkach do methody jest klips. Zazwyczaj są one plastikowe lub metalowe, w zależności od modelu. Musimy pamiętać, że przy łowieniu punktowym, a takim bez wątpienia jest method feeder klipsowanie żyłki jest bardzo ważne. Klips nie może nam uszkadzać żyłki, czy w ekstremalnych przypadkach jej przecinać.

Wiele osób może mieć jeszcze jeden dylemat. Czy wybrać kołowrotek z wolnym biegiem czy nie. To już w mojej opinii kwestia indywidualna. Trzeba pamiętać, że kołowrotki z wolnym biegiem są nieco cięższe. Osobiście używam modeli z przednim hamulcem. Ale to tak jak wspomniałem kwestia indywidualnego podejścia do tematu oraz w jakimś stopniu warunków panujących na łowisku.

Patronem I Edycji Szkółki Method Feeder została firma Profess Fishing produkująca zanęty, pellety, przynęty do Method Feeder.

Profess Fishing

Zobacz pozostał wpisy Szkółki Method Feeder

Polecamy:

Zanęty Method Feeder Explosive – Nowa seria wysokoproteinowych aromatycznych zanęt z dodatkiem pelletu 2-4mm, przeznaczona w szczególności do techniki Method Feeder.

Zanęty Method Feeder Ready – to gotowa do użycia zanęta, nasączona ekstraktem roślin oleistych. Zawiera w swym składzie pellet 2-4 mm, oraz mielony pellet. Przeznaczona do nęcenia z użyciem różnego rodzaju koszyczków zanętowych.

4 KOMENTARZE