Podbieraki to niezbędni towarzysze wielu wypraw wędkarskich. Może nie są niezbędne podczas połowu każdego rybiego gatunku, ale prawdziwy karpiarz bez podbieraka raczej się nie obejdzie. Wyciągnięcie z wody mniejszych ryb raczej nie stwarza problemów, ale z karpiem może być nieco trudniej. Dlatego też dobry podbierak to podstawa karpiowego wyposażenia.

Budowa podbieraka

Każdy podbierak składa się ze sztycy, kosza i łącznika, łączącego jak sama nazwa wskazuje dwa pozostałe elementy. Sztyca i ramiona kosza najczęściej wykonuje się z włókna szklanego, lub węglowego. Takie wykonanie zapewnia im niezawodną lekkość i wytrzymałość. Łączniki zaś najczęściej wykonuje się z aluminium. Są one poddawane wielu naprężeniom podczas pobierania sporawych ryb  dlatego muszą być wytrzymałe.

Najlepsze podbieraki karpiowe

Najbardziej rozpowszechnione są podbieraki o trójkątnym koszu, ze składanymi ramionami, których długość powinna wynosić minimum 90-100 cm. Pozwalają one na bezproblemowe podbieranie karpi, nawet tych bardzo dużych.

Sztyce karpiowego podbieraka powinny mieć około 2 metrów długości. Występują one w dwóch wersjach: jedno lub dwuskładowej. Ta pierwsza przeznaczona jest do pobierania z bliska, czyli z brzegu, natomiast dwuskładowa lepiej sprawdzi się przy podbieraniu z łodzi.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu podbieraka?

Bezwzględnie musimy uważnie przyjrzeć się siatce która przymocowana jest do podbieraka. Powinna mieć ona jak najdrobniejsze oczka. Pozwala to bowiem zminimalizować ryzyko zranienia ryby podczas podbierania. Dobrze jest, gdy siatka jest gumowana, ale nie jest to już taka bardzo istotną kwestią jak średnica oczek. Nowoczesne modele siatek wykonane są z bezpiecznych dla ryb materiałów, na dodatek słabo chłoną wodę i prawie wcale nie absorbują zapachów. Jest to bardzo wygodne, nie musimy bowiem czekać aż podbierak wyschnie żeby go schować w pokrowcu.

Dodatki do podbieraków

Podbieraki można doposażyć w różnego rodzaju gadżety, które ułatwiają ich użytkowanie. Jednym z takich akcesoriów jest pływak, którego zadaniem jest utrzymanie głowicy podbieraka na powierzchni wody. Ułatwia to znacznie podebranie ryby i może uchronić podbierak przed zatopieniem.

Co prawda, w kwestii podbieraków rynek nie rozwija się w zawrotnym tempie. Ciężko coś jeszcze zmajstrować akurat przy tym elemencie wyposażenia. Mimo to producenci ciągle prześcigają się w produkcji nowych modeli wykonanych z lżejszych, ale mocniejszych materiałów, podnosząc jednocześnie estetykę produktu.

Dostępnych jest naprawdę bardzo wiele modeli karpiowych podbieraków w różnych przedziałach cenowych, każdy z pewnością znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.