Żeby móc skutecznie łowić klenie i jazie na spinning najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie sprzętu i przede wszystkim pozytywne nastawienie. Ponadto, należy wiedzieć co nieco o tej technice i pracy przynęty. Jak zatem przygotować się do wiosennych połowów jazi i kleni?

Sprzęt na klenie i jazie

Oba gatunki są do siebie na tyle podobne, że do ich połowu możemy użyć jednego,  uniwersalnego zestaw. Wędka do połowu obu ryb powinna być przede wszystkim czuła, o szybkiej akcji i odpowiednio długa, mająca do 3 metrów długości. Należy pamiętać o tym, że przynęty podczas ich prowadzenia powinny być odpowiednio wyczuwalne w blanku, stąd tez konieczność posiadania dłuższej wędki, która pozwoli nam na zarzucenie przynęty w odpowiednie, często dalekie od brzegu miejsce. Dobra praca wędki potrafi również zagwarantować pewny hol nawet nie do końca idealnie zaczepionej ryby. Jeśli okaże się, że wybraliśmy zbyt sztywny kij to utrata naszej zdobyczy jest niemalże pewna. Co do ciężaru wyrzutowego wędziska dobieramy go w zależności od rodzaju rzeki na której łowimy. Na te mniejsze wystarczający będzie ciężar do 12 – 14 g, za to na większe rzeki, z dużo większym uciągiem stosujemy 18-20 g ciężar wyrzutowy.

Kolejna kwestia to kołowrotek, najlepiej podczas łowienia kleni i jazi spisują się te mniejsze modele. Dobry kołowrotek powinien posiadać niezwykle precyzyjny hamulec, najlepiej przedni oraz szeroką szpulę. Są one bardzo wygodne podczas regulacji w trakcie holu.

Żyłka powinna przede wszystkim charakteryzować się dobrą jakością. Co do średnicy, wystarczająca będzie taka w zakresie 0,14 – 0,18 mm. Oczywiście, jeśli trafią się nam bardziej zaczepowetereny możemy użyć grubszej średnicy.

Jaka przynęta na klenie i jazie?

Klenie i jazie to z natury duże głodomory, żerują często, zjadając głównie owady, małe rybki oraz ślimaki, pająki i żabki. Odpowiednia przynęta powinna być dopasowana zarówno do łowiska, jak i do pory roku. Wczesną wiosną, kiedy jest jeszcze mało owadów klenie zajadają się żabami. Jeśli chcemy je łowić w tym okresie dobrze jest zaserwować im gumową przynętę przypominającą żabę. W późniejszych okresach kiedy to pojawiają się pierwsze owady należy przerzucić się na woblery. Ich skuteczność okazuje się być niezastąpiona. Najlepsze na klenie i jazie będą woblery imitujące ranne rybki. Przynętę bez względu na porę roku należy prowadzić wolno, podszarpując nieco szczytówką.

woblery na klenia i jazia
Przykładowe przynęty

3 istotne rady dla spinningujących

Po pierwsze nie zarzucajmy przynętą ruchem zza głowy. Najlepiej jest podrzucać ją nisko nad wodą. Unikniemy w ten sposób powstania łuku, czyli zbyt szybkiego przemieszczania się woblera. Po drugie, w momencie styku woblera z lustrem wody należy przytrzymać palcem żyłkę na szpuli kołowrotka i napiąć ją między szczytówką a woblerem. Powinna się w ten sposób wyprostować. Po trzecie wobler powinien znaleźć się w wodzie wyżej i nieco dalej niż miejsce, które planujemy obławiać. Ma to pozwolić na osiągnięcie dna i dopłynięcie do miejsca w którym ma być on prezentowany.

Łowienie kleni i jazi wielu wędkarzom może przypominać polowanie. Jeśli jesteśmy pewni miejsca ich bytowania to śmiało możemy podać przynętę pod nos. Należy jednak pamiętać o odpowiednim maskowaniu się podczas tejże akcji. Każdy niewłaściwy rzut może spłoszyć przebywające w pobliżu ryby.