Wszyscy wiemy, jak ważnym elementem zestawu jest ciężarek. Bez niego nasze łowienie stałoby się niemożliwe. Ich szeroka gama zarówno kształtów, jak i rozmiarów pomaga nam dostosować się do bardzo różnych warunków panujących na konkretnym łowisku. Jednak w jaki sposób pozbyć się ciężarka ? Jak każdy z Was zapewne wie, dzięki ciężarkom jesteśmy w stanie zarzucić zestaw na duże odległości i odpowiednio zaciąć karpia, jednak po braniu, podczas holu, element ten staje się zbędny. Czasami nawet powoduje utratę ryby, zwłaszcza w trudnych łowiskach z zatopionymi drzewami lub podwodną roślinnością. Ciężarek może zaklinować się między kamieniami lub gałęziami, a wtedy z pewnością stracimy rybę. Przyjrzyjmy się zatem sposobom, dzięki którym pozbędziemy się ciężarka tuż po braniu.

Zestaw z kamieniem
Najbezpieczniejszym sposobem jest zamiana ciężarka ołowianego na zwykły kamień. Pamiętajmy, że chcemy pozbyć się ciężarka tuż po braniu karpia, dlatego kamień będzie najlepszym rozwiązaniem. Również z ekologicznego punktu widzenia, ponieważ kamień z pewnością nie zaszkodzi środowisku naturalnemu, natomiast ołów zalegający na dnie wydziela szkodliwe substancje, które dostają się do wody i ją zanieczyszczają.
Teraz zastanówmy się, jak będzie działać taki zestaw i jak go prawidłowo skonstruować. W zasadzie nie ma tutaj nic skomplikowanego. Wystarczy nam kamień o odpowiedniej masie, który będzie w stanie utrzymać zestaw w odpowiednim miejscu. Oczywiście jego wielkość będzie zależała od odległości, na jakiej będziemy łowić, a także od charakteru dna. Drugim ważnym elementem jest zwykła gumka recepturka. Mocowanie tego elementu do klipsa jest niezwykle proste. Nakładamy gumkę na kamień w taki sposób, aby dość mocno się trzymał. Następnie gumkę wkładamy do klipsa i bardzo delikatnie nasuwamy gumowe zabezpieczenie. Mocowanie warto sprawdzić na brzegu. Pamiętajmy, że kamień musi nam spaść po każdym braniu ryby. Wystarczy lekko szarpnąć za linkę główną i zobaczyć, czy kamień zsunie się z gumki. Jeśli tak, oznacza to, że możemy śmiało wywozić zestaw i czekać na branie. Zestaw z kamieniem nie da się zarzucić z brzegu wędką – to oczywiste.

Gdzie stosujemy metodę z kamieniem?
Najczęściej podczas dalekich wywózek przekraczających 300 i więcej metrów. Bez obciążenia łatwiejsze holowanie karpia, a także zwinięcie samego zestawu. Wystarczy tylko przed zwinięciem wędki mocniej szarpnąć wędziskiem, aby wyrwać z gumki nasz kamień, i już o wiele lżej będziemy skręcać nasz zestaw nawet z odległości ponad 300 m. Metodę tę warto również stosować w łowiskach trudnych technicznie, w których występują podwodne przeszkody w postaci powalonych drzew czy roślinności. Wówczas karp po braniu nie jest ściągany dodatkowym obciążeniem do dna, co znacznie ułatwi nam jego wyholowanie.

Sposób z uwalnianym kamieniem jest prostym rozwiązaniem w łowiskach trudnych technicznie i ułatwia wyholowanie dużych ryb. Dodatkowo metoda ta jest przyjazna środowisku i ekonomiczna dla nas, gdyż nie musimy wydawać sporej gotówki na specjalistyczne ciężarki. Pamiętajmy jednak, że ta metoda nie wszędzie się sprawdzi, więc konieczne jest również zaopatrzenie się w zwykłe ciężarki.

7 KOMENTARZE

  1. Z kamieniami jest jeden mały problem a mianowicie taki że są dosyć lekkie w porównaniu do swojej objetości nie jak to bywa z ciężarkami z ołowiu są mniejsze takie moje zdanie. I jeszcze nie radzę używać gumek recepturek bo poprostu strzelają lepsze są kawałki dętki rowerowej pewniej trzymają kamień ale wyczepiają się również dobrze

  2. Szczerze to pierwszy raz słyszę o takim patencie…. Ale czy skuteczne to jest to nie wiem. Jeżeli woda płynie przy dnie to może nam wymyć kamień i zsunie się z żyłki.. A potem szansa na ryby jest niewielka. Ale zawsze warto spróbować 🙂