Jezioro Paprocany to zbiornik zaporowy położony w Tychach w województwie śląskim. Zasilany jest przez rzekę Gostynkę.

Jezioro ma 132 hektary, a średnią głębokość od 1,5 do 1,9 metra, czyli śmiało można powiedzieć, że nie należy do głębokich jezior. Długość to około 2 kilometry, a najszersze miejsce ma około 0,5 kilometra.

W przeszłości jezioro było stricte szczupakowo- linowym łowiskiem. Jednak w latach 1986-1992 jezioro było rekultywowane i doszło między innymi do wycięcia pasa trzcin, który był miejscówką tychże ryb oraz w którym odbywało się tarło. Mimo wszystko jezioro słynie z wielkich szczupaków, dlatego z chęcią przybywają tam miłośnicy metody spinningowej.jezioro paprocany wędkarstwo ryby

Mimo rekultywacji jezioro zachwyca bogactwem fauny i flory. Spowodowane jest to poniekąd tym, że znajduje się „w centrum” dawnej Puszczy Pszczyńskiej. Na pobliskich jeziorach i łąkach zamieszkuje około 150 gatunków ptaków, w tym między innymi ptaki chronione takie jak: czapla siwa, mewa śmieszka, łabędź niemy oraz rzadkie gatunki ptaków takie jak: ślepowrona, błotniak stawowy. Również unikalna roślinność wodna zaskakuje swoją mnogością. Znajdziemy tu np. salwinia pływająca, grzybień biały. Mimo, iż w sezonie jest tam sporo ludzi przebywających w ośrodku wypoczynkowym MOSIR, to spokojnie każdy znajdzie miejsce do kontaktu z dziką naturą podczas wędkowania.

Akwen jest miejscem do praktykowania różnych metod wędkarskich. Zjeżdżają się tam karpiarze, spławikowcy, gruntowcy oraz wyżej wymienieni spinningiści. W sezonie organizowane są tam, w zależności od metod różne zawody wędkarskie, między innymi Karpiowy Puchar Polski.

Opiekunem jeziora jest Koło PZW Tychy, które zajmuje się również zarybianiem łowiska.

5 KOMENTARZE