Każdy doświadczony wędkarz wie, kiedy dana ryba bierze najlepiej. Są miłośnicy np. szczupaków czy okoni, którzy wybierają się na łowy tylko po to by złowić ten właśnie gatunek ryby. Taki czas ma również brzana.

O jakiej porze łowić brzany?

Najlepszym czasem na wybranie się nad rzekę w celu złowienia brzany jest lato i jesień. Szczególnie obiecujące jest późne lato, tzn. sierpień i wrzesień. Brzana żeruje także w listopadzie. Ale to nie koniec. Oprócz tego, że w przypadku brzany można wskazać miesiące w których najlepiej bierze, to warto też zwrócić uwagę na porę dnia. Otóż wędkarz chcący złowić tą rybę powinien się tym zająć albo rano, albo wieczorem.

Jednak aby złowić upragniony okaz nie wystarczy wiedzieć kiedy można tego dokonać. Należy też umiejętnie wykorzystać przynętę, aby zachęcić rybę. W przypadku brzany świetnie sprawdzi się w szczególności ser żółty. Można także użyć robaków, rosówek, pijawek oraz różnego rodzaju ciasta. Brzana uwielbia larwy owadów. Pochłania je w ogromnych ilościach. Mowa tu np. o muchówkach, widelnicach, czy skąposzczetach.

Jakie wybrać łowisko i metodę?

Brzanę można łowić używając kilku metod. Może być łowiona na spławik, spinning oraz grunt. Odpowiednimi miejscami na poszukiwanie tej ryby są rynny o żwirowo – kamienistym dnie oraz szczyty rozmytych, zalanych wodą główek.

Brzana jest gatunkiem ryb, które są zagrożone wyginięciem. Według Regulaminu Amatorskiego Połowu Ryb PZW jest objęta okresem ochronnym od 1 stycznia do 30 czerwca. Wtedy jest bezwzględny zakaz łowienia tego okazu. Sprawa jest na tyle poważna, że nałożono również limit dobowy, który określa, że w ciągu 24 godzin nie wolno złowić więcej niż 3 brzan.

1 KOMENTARZ