sandacz ciekawostki

W kolejnym wpisie II Edycji Szkółki Spinningowej warto poruszyć temat kolejnego drapieżnika zamieszkującego polskie wody, będącego często głównym celem wędkarskim wypraw – sandacza. Sandacz osiąga długość do ok. 100-120 centymetrów. Ciało ma wydłużone, bocznie spłaszczone. Wzdłuż linii bocznej może znajdować się nawet około 80 łusek. Cechą charakterystyczną sandaczy są oczy świecące w ciemnościach. Jest naprawdę jeszcze wiele innych ciekawostek o sandaczu, które z pewnością zaskoczą nawet tych, którzy myśleli, że o tej rybie wiedzą już wszystko.

Sandacz, kiedy łowić

Sandacze najlepiej łowić od lata po wczesną i późniejszą jesień, kiedy to temperatura nieco spada i nie ma bardzo upalnych i gorących dni. Połowom sandaczy niekiedy może sprzyjać również lekkie zachmurzenie.

Sandacz, kiedy żeruje

Na początku małe osobniki odżywiają się planktonem i fauną denną. Po pewnym czasie przechodzą na drapieżny tryb życia – zjadają larwy ważek, chruścików, żaby i dżdżownice. Sandacz żeruje dwa razy w ciągu doby –najpierw zaraz o świcie, a potem tuż przed zachodem słońca, przed samym zmrokiem.

Sandacz, kiedy ma tarło

W naturalnych warunkach sandacz przystępuje do tarła, gdy temperatura wody wynosi minimum 12°C. Często przypada to na okres kwietnia, albo maja. Jako miejsce tarła sandacze wybierają bardzo często płytkie strefy o żwirowym lub kamienistym dnie. W niektórych przypadkach ikrę sandaczy można spotkać także w głębszych warstwach wody, chociażby na głębokości kilkunastu metrów.

Sandacz, o jakiej porze

Sandacz są nocnymi markami. Najaktywniejsze są wieczorem, szczególnie po zachodzie słońca i w środku nocy. Nad ranem ich aktywność nieco spada. Ta nietypowa pora łowienia wynika prawdopodobnie z faktu, że sandacze dobrze widzą w ciemności.

Sandacz, o której godzinie

Ze względu na nocne brania sandaczy odpowiednimi godzinami będą wieczorno-nocne tj. 20,21 aż do godzin porannych takich jak godzina 4 czy 5 nad ranem.

O tym jak łowić sandacze w nocy, jakie stosować przynęty, technikę, jakich szukać miejsc można przeczytać w artykule Czarka Tokarza – Nocny sandacz, który będzie świetnym uzupełnieniem powyższych informacji.

wedka na sandacze
Czarek Tokarz i jego nocny sandacz

Patronem II Edycji Szkółki Spinningowej została firma Relax Lures produkująca sztuczne przynęty.

Relax lures baner poziomy

Zobacz pozostał wpisy Szkółki Spinningowej

Polecamy:

Relax Ohio – Relax Ohio to przynęta o solidnym i szerokim kształcie torpedy. Jej wygląd detalicznie odwzorowuje anatomiczny przekrój płetwy grzbietowej, aby nadać przynęcie jak najbardziej naturalny charakter. Precyzyjnie ukształtowana, prosta sekcja ogonowa wprawia ogon w rytmiczne uderzenia. Ohio to przynęta o realistycznej pracy.

Relax Shark 4″ – posiada klasyczny korpus w kształcie litery V z wydłużoną sekcją ogonową, wyposażoną w szczeliny przypominające skrzela rekina. Sekcja prowadzi do szerokiego ogona, a taki design nadaje przynęcie wszechstronny charakter. Shark kołysze się na boki delikatnie trzepocząc ogonem. Idealny do łowienia wielu gatunków ryb na całym świecie.

Relax Shark