Artykuł ten jest niejako nawiązaniem do poprzedniego wpisu, który możecie znaleźć tutaj. Jeżeli celem naszej wyprawy są większe ryby, stosujemy zanętę gruboziarnistą składającą się np. z makaronu, kukurydzy, ziemniaków, czy grochu, kulki powinny mieć wielkość orzechów laskowych. Tego typu nęcenia sprawdza się na np. łowiąc z łódki na jeziorach.

Czy kolor zanęty wędkarskiej ma znaczenie?

Kwestia dotycząca koloru zanęty często jest bagatelizowana przez wędkarzy, a wbrew pozorom barwa tego czym nęcimy jest również bardzo ważna. Czarna i ciemna zanęta dobrze sprawdza się w czystej wodzie ponieważ nie wyróżnia się na dnie.

Czerwona zanęta dobrze sprawdza na karpia lina i leszcza. Stosowanie zanęty o takiej barwie szczególnie skuteczne jest w miesiącach letnich w mocno kolorowych jeziorach, dobrze komponuje się z czerwonymi larwami, robakami, oraz kukurydzą.

Warto również rozważyć jej stosowanie w wodach czystych i zimnych. Podobnie jak zanęty czarne i ciemne nie wytwarzają jasnego tła co sprawia że ryby żerujące wyróżniają się od drapieżników.

Sposoby nęcenia ryb

Jednym z dobrych sposobów nęcenia jest metoda ,, mało ale często”. W metodzie tej stosujemy technikę garściową, jak nie trudno się domyślić rzucamy tyle zanęty ile weźmiemy do ręki. Innym sposobem nęcenia jest kula zanętowa, która powinna mieć rozmiar średniej pomarańczy. Metoda ta ma jednak swoje minusy, nie sprawdza się przy połowie leszczy. W tym przypadku lepszym rozwiązaniem będzie wcześniejsze przygotowanie łowiska, poprzez usypanie dywanu z zanęty.

We wszystkim trzeba mieć umiar, na jeden wypad nad wodę powinniśmy zabierać maksymalnie 1,5- 2kg zanęty. Trzeba pamiętać że nęcimy a nie karmimy.

11 KOMENTARZE

  1. Zgadzam się z Tobą Szymon, dodatkowo wiosną trzeba pamiętać, że ryby jeszcze w pełni nie żerują więc powinniśmy nęcić punktowo mała ilością zanęty, bardziej skupiać się na jakości niż ilości zanęty, brak podwodnej roślinności a co za tym idzie jej zapachu sprawia, że ryby szybko wyczuwają obce zapachy, pochodzące z zanęty dlatego kolor nie jest tak bardzo istotny a ważniejszą role odgrywa zapach. U mnie zwłaszcza wiosną dobrze sprawdza się podawanie zanęty w materiałach pva.

  2. Nie zgodzę się a autorem wpisu. Czerwona zanęta nie tylko sprawdza się na karpia, lina czy leszcza. W lato, gdy woda jest ciepła płoć reaguje bardzo dobrze. Trzeba tylko wiedzieć jak wszystko sporządzić. Ciemne zanęty zaś używamy w zimnych porach roku np. wczesna wiosną czy jesienią. Jeszcze wtedy ryby nie tak bardzo ruchliwe i strasznie szybko można je spłoszyć. I ostatnia sprawa dlaczego metoda? kuli zanętowej nie sprawdza się przy połowie leszcza? Bo nie rozumiem ?