Pojawiło się ostatnio wiele pytań na temat tego jaki kolor mieszanki zastosować. Postanowiłem więc opisać i przybliżyć trochę jak ja dobieram kolorystykę zanęty we własnych wyprawach i czym się kieruję.

Najczęściej pojawiającym się pytaniem jest czy ciemna zanęta zawsze jest najskuteczniejsza? Według mnie nie, dlaczego? Ponieważ nie chodzi o to czy nasza zanęta jest ciemna, jasna czy kolorowa lecz czy kontrastuje z dnem łowiska czy też nie. Zanęta która stopi się z otoczeniem zawsze jest “bezpiecznym” wyjściem i właśnie ją polecam początkującym adeptom sztuki łączenia kolorów nad wodą:

Pamiętajmy że kolor może wabić lub płoszyć rybę lub pozostać dla niej neutralny (zlewający się z dnem powinien pozostać neutralny )

Kiedy stosować kolor kontrastowy zanęty a kiedy zlewający się z dnem ?

Jak już wyżej pisałem zlewający się kolor jest bezpiecznym rozwiązaniem czyli stosujemy go przy słabym żerowaniu ryby, przy drobnej rybie oraz gdy woda poddana jest dużej presji i ryba jest nieufna.

Kontrastową zanętę będziemy stosować by w przypadkach gdy chcemy wyselekcjonować rybę (drobna ryba boi się jasnych plam na dnie a duża z kolei szybciej ją zauważy), można też zrobić ciemną plamę na piaszczystym dnie by zwabić drobną rybę lub za smużyć troszkę okolice zestawu. Oraz mój osobiście ulubiony sposób na dużej plamie zlanej z dnem mieszanki podać małą kulkę mieszanki (z większą ilością przynęt) kontrastującej z nim: powoduje to że ryba szybko lokalizują dany punkt (gdzie podajemy zestaw) lecz krążą na długi czas w łowisku nie płosząc się kontrastującą plamą .

Teraz troszkę opisze dla ułatwienia poszczególne kolory:jednak trzeba pamiętać że ryba zmienną jest i są to jedynie wskazówki nie ścisłe zalecenia

czarny- kolor lubiany przez okonia i płoć, dobrze eksponuje robaki oraz cząstki zanęty polecany zwłaszcza na kanały oraz wyrobiska torfowe gdzie jest często niezastąpiony.

ciemny brąz- mój ulubiony kolor zwłaszcza na zawody, najbardziej neutralny na większości rzek i jezior, nie powinien płoszyć ryby, polecany zwłaszcza wiosną i jesienią gdyż każą mieszankę łatwo zabarwić na ten kolor (często mieszany z odrobiną czarnego).

żółty- kolor zdecydowanie na duże ryby, uwielbiany przez “złote” leszcze czy karpie. Na dnie Tworzy dużą plamę która często płoszy drobną rybę lecz pozwala szybko zlokalizować mocno kontrastujące przynęty. Wyjątkiem jest zanęta powierzchniowa na ukleje gdyż ta znakomicie reaguje na każda smug.

jasny brąz/naturalny- polecany na mieszanki letnie gdy ryba reaguje na kolory, smugi itp. Często stosowana na rzekach, czy piaszczystym dnie gdzie będzie to mieszanka zlewająca się z barwą dna. Łatwo w niej wyeksponować przynęty, zwłaszcza ochotkę.

czerwony- najciekawszy z kolorów. Często uważana za bardzo kontrastowy kolor a trzeba pamiętać że jest on skutkiem odbicia sie światła które w wodzie inaczej przenik. Czerwony na pewnej głębokości (zależnie od klarowności) znika, stając się kolorem szarym lub niewidocznym. Właśnie dla tego larwy owadów żyjące na dnie są czerwone żeby były słabo widoczne. Świetny kolor zarówno na płoć jak i leszcza oraz jazie i karpie, w wersji powierzchniowej na ukleje. Ten kolor jest bardzo skuteczny lecz używanie go wymaga już większej wiedzy i niesie pewne ryzyko więc odradzam początkującym.

Oczywiście jest jeszcze wiele pośrednich kolorów, mieszanek, oraz białe czy zielone mixy, ale myślę że ten artykuł pomoże troszkę samemu wam dojść do tego kiedy i gdzie stosować jaką mieszankę.

15 KOMENTARZE

 1. Ciekawy artykuł . Używałam zanęty o czerwonej barwie na kanał w Pułtusku . Nawet przy małej porcji zanęcenia . Ukleje nie mogły się jej oprzeć . Przepiękne ławice uklei udało się przy tej zanęcie przytrzymać przez całe 4 godziny wędkowania. W następnym tygodniu sprawdzałam zanętę o barwie jasno brązowej. Efekty jakieś tam były ale w porównaniu do tamtego tygodnia to nic ując nic dodać . Widać konkretnie , że na tym odcinku kanału rybie bardziej pod pasował kolor czerwony .

  • Ukleje lubią czerwony kolor zanęty. Ale ja w Pułtusku stosowałem prawie że czarną zanętę uklejową i efekty były dużo lepsze niż na czerwona. To zależy kiedy, Być moze latem ukleja bardziej reaguje na czerwony kolor, zaś wiosnai jesienia na ciemny. Można też zauważyć że płocie i leszcze nie lubią tam czerwonej zanęty. Jedynie jakiej zanęty używałem to brązowa ciemna oraz taka w kolorze piasku i efekty są rewelacyjne

    • No wiesz akurat ja testowałem na dwóch łowiskach i czerwiny kolor jednak wyszedł blado(w porównaniu kolega obok na ciemno-żółtą zanętę łowił i miał wynik 3 razy lepszy niż ja)…. A na ukleje jak najbardziej czerwony. Ale wszystko uzależnione jest od łowiska i tak jak wspominałem wcześniej może to akurat perspektywa łowiska tak wpływa na to że płocie i leszcze słabo reagują na czerwoną zanęte i przyzwyczaiły się do tego koloru. Ale wszystko zależy od pory roku i warunków 🙂 koleżanka łowiła na czerwoną zanęte ja zaśna ciemna prawie ze czarną i też wynik był podobny 🙂 Wszystko to nasze spostrzeżenia. Czyż nie tak Michał ? 🙂

     • racja 🙂 a i tak teoria teorią a ryby czasem nie wiadomo z jakich przyczyn wszystko zmienią :3 i leszcze z pod powierzchni się czasem łowi xD

     • No właśnie 🙂 nie tylko leszcze 🙂 miałem kiedyś takie zjawisko że płocie brały mi w połowie wody. A dlaczego też nie wiem 🙂 Może napisze o tym artykuł 🙂 Bo sądzę że to bardzo ciekawe zjawisko. Może dlatego że cisnienie atmosferyczne wpływa jakoś na ryby i one uciekają do góry bo moze tam być duszno? Do końca nie wiem. Ale ciekawi mnie to bardzo dlaczego…..

  • popróbuj także na ciemno czerwony z bronzem lub kolor krwisty zostawiający mocną smugę bez grubej frakcji 🙂 czrwień jest moim ulubionym kolorem na ukleję i nie raz zamykałem taką zanętą cały sektor robiąc wyniki po 7-10kg czystej ukleji 😛

 2. Najczęściej leszcze brały mi przy stosowaniu żółtych zanęt, ciemne słabo się sprawdzały. Za to liny czy karasie bardziej przychodziły do zanęt o czerwonym zabarwieniu. Także lepiej biorą na czerwone przynęty.