Przy łowieniu bolenia bardzo ważna jest taktyka, rodzaj przynęty jaką zastosujemy, miejsce oraz, co najważniejsze, dobór odpowiedniego sprzętu. Jak wiadomo sprzęt sprzętowi nie równy, dlatego najlepiej jest wybierać ten  renomowanych i uznanych marek.

Najoptymalniejszym rozwiązaniem będzie używanie wędziska o długości nieprzekraczającej  3 m oraz o takim ciężarze wyrzutu, który pozwoli nam zarzucić wędkę na duże odległości. Dzięki odpowiednio dobranemu sprzętowi, można zastosować większy repertuar przynęt, który nie będzie nas ograniczał, a wręcz przeciwnie rozwinie nasze, wędkarskie, możliwości.

Przy zarzucaniu wędki na daleką odległość, bardzo ważnym aspektem sprzętowym, jest dobór kołowrotka, który powinien przede wszystkim uskuteczniać hamowanie i dokładne układanie żyłki. Na bolenie, które nie należą do zbyt małych ryb, bardzo dobre będą większe kołowrotki, gdyż za ich rozmiarem idzie również moc.

Ostatnim elementem sprzętowym, jednak równie istotnym przy połowach boleni jest żyłka lub plecionka. Wybór ten podyktowany jest przede wszystkim warunkami w jakich przychodzi nam polować na bolenie. Wtedy kiedy mamy do czynienia z trudnymi warunkami, lepiej zdecydować się na plecionkę, która jest znacznie trwalsza od żyłki, chociaż należy do dużo tańszych sprzętów nie zawsze sprawdzi się przy holowaniu dużych boleni. Pozostaje jeszcze kwestia ich grubości, przy plecionce najlepiej zdecydować się na ok. 0.15 mm, z kolei grubość żyłki, powinna oscylować pomiędzy 0.20 a 0.25 mm.

1 KOMENTARZ