Przynęta jest bez wahania jednym z najważniejszych elementów zestawu. Bez skutecznego wabika raczej trudno o porządny połów. Jednak są te bardziej i te mniej skuteczne. Jakie wybrać żeby zawsze mieć pewność, że złowimy to co chcemy? W tym miejscu możemy postawić także pytanie czy istnieje najlepsza przynęta na szczupaka?

Gumy

Gumy to najbardziej uniwersalne i znane przynęty szczupakowe. Ich ilość na rynku wędkarskim jest naprawdę zatrważająca. Przeróżne modle, rozmiary, kolory, prosty sposób prowadzenia i dodatkowo niska cena uczyniły z nich najczęściej stosowany rodzaj przynęt.

gumy na szczupaka, szczupak na gumę
Gumy to najbardziej uniwersalne i znane przynęty szczupakowe

Kopyta i rippery

Jedna z firm produkujących artykuły wędkarskie w ostatnim czasie wprowadziła dość ciekawą innowację. Mianowicie kopyto skonstruowane w nieco inny sposób niż dotychczas. Wynalazek ten łączy korpus tradycyjnego rippera z typowym ogonem kopyta. Jest to znakomite rozwiązanie zwłaszcza w przypadku dużych szczupaków. Trzeba sobie powiedzieć jasno, że zarówno rippery jak i kopyta stosowane osobno nie dawały zadowalających efektów. Natomiast to ciekawe połączenie obu tych metod wciąż zachwyca jego nowych odkrywców.

rippery i kopyta na szczupaka
Kilka klasyków w różnych odcieniach

Koguty

Kogut jest fenomenalną przynętą, jeśli chcemy poznać specyfikę dna zbiornika w którym chcemy łowić. Pokazuje nam dokładnie wszelkie nierówności opadając w jednych miejscach szybciej, a w innych trochę wolniej. Jeśli mamy styczność z twardym dnem to kogut uderzy w nie głucho natomiast w mule osiądzie dość miękko. Nie bez powodu wyposażony jest w kołnierz z materiału syntetycznego, który zbiera wszelkie drobinki osadów. Wyławiając koguta i obserwując kołnierz bez problemu poznamy się na miejscu, które obraliśmy jako punkt naszego połowu. Dodatkowo, kogut pomoże nam poznać kierunki spadów dna, wszelkiego rodzaju wyrwy i spady. Pod tym względem jest naprawdę niezastąpiony.

koguty na szczupaka, szczupak na koguta
Kogut jest fenomenalną przynętą

Jaskółki

Są to niewielkie silikonowe przynęty, o ogonie zakończonym płasko, przeciętym wzdłuż, co ma imitować ogon prawdziwej fruwającej jaskółki. Ogony te wykonują tylko znikomą pracę. Przynęta ta jest o tyle dobra, że nie zdarzają się urwane ogonki, tak jak to bywa w przypadku kopyt czy ripperów.

Twistery

Wszyscy, którzy w ostatnim czasie zrezygnowali ze stosowania twisterów na rzecz wielu nowych odmian ripperów powinni się teraz przeprosić z tą przynętą. Producenci zmodyfikowali kształt, miękkość i kolory tych przynęt więc warto odkryć je na nowo.

Woblery

Wśród woblerów możemy wyróżnić dwa standardowe rodzaje w zależność od tego gdzie i w jaki sposób chcemy łowić. Po pierwsze woblery pływające, utrzymujące się na powierzchni po rzucie a potem schodzące pod wodę na głębokość maksymalnie do 1,5 metra w momencie zwijania żyłki. Drugim rodzajem są woblery tonące, które w przeciwieństwie do poprzednich od razu schodzą od wodę na głębokość ok 6 metrów. Najbardziej popularne są chyba produkty firmy Savage.

szczupak na woblera, wobler na szczupaka

Obrotówki

Mimo, że są dość skuteczną przynętą to rzadko używaną. Niektórzy zarzucają obrotówkom za słabą pracę, co niestety jest istotną kwestią jeśli chodzi o wybór przynęty. Trzeba się sporo napracować zanim uda nam się wprawić ją w ruch. Należy napędzić najpierw szczytówką, albo szybko pokręcić młynkiem żeby wystartowały. Po rozkręceniu się pracują fajnie i są dość łowne.

Wahadłówki

Wahadłówka będzie dobrym rozwiązaniem jeśli chcemy łowić w wodach płytkich, trzcinowiskach i pasach zieleni. Warto ją zastosować tylko w tych trudnych warunkach. Na warunki optymalne lepiej wybrać inny rodzaj przynęty, chociażby tak bardzo uniwersalne gumy.

W kwestii szczupakowych przynęt naprawdę jest w czym wybierać. Na pewno rozwiązaniem prawie zawsze idealnym będą gumy. W innych przypadkach trzeba trochę pokombinować i przetestować to i owo żeby właściwie wybrać, ale czego się nie robi dla jak najlepszych rezultatów

10 KOMENTARZE

  1. Jesli chodzi o przynęty, to nie ma czegoś takiego jak najlepsza przynęta. Każdy z nas może mieć jakieś upodobania, preferencje. Jest wiele czynników, czy to pogodowych, czy np. samo ukształtowanie łowiska, które wpływają na jakość przynęty w danej wodzie. Ot tyle 😉