Każdy karpiarz ma swoje sprawdzone metody łowienia i wraz z nabytym doświadczeniem wie, na co najlepiej biorą ryby danego gatunku. Większość wędkarzy do połowu karpi używa kulek proteinowych, ale jest również dużo innych produktów, które dobrze sprawdzą się w tej roli. Wśród innych zanęt warto wspomnieć o ziarnach, granulatach czy też nawet o ziemniakach, kukurydzy, grochu.

Ziarna to najbardziej znana i najczęściej stosowana baza zanętowa na karpie. Wędkarze rzeczni najchętniej sięgają po groch, kukurydzę i łubin. Zwolennicy jezior wybierają kukurydzę, konopie i czasami pszenicę. Drugą bazą zanętową są granulaty (pellety), które są bogate w składniki odżywcze i ich cena jest przystępna. Najlepiej jest oczywiście stosować specjalistyczne granulaty przeznaczone dla karpi. Wśród swoich składników granulaty te zawierają mączkę rybną, a tak się składa że to przysmak karpi.

Do najbardziej popularnych przynęt należy kukurydza, którą można zakładać na haczyk bezpośrednio bądź zastosować metodę włosową. Założenie na włos kilku ziaren kukurydzy sprawi, ze będzie ona bardziej widoczna dla karpi. Poza kukurydzą najpopularniejszą przynętą i zanętą są kulki proteinowe, które cechują się atrakcyjnością zapachową, smakową oraz są bardzo pożywne. Karpiarze najchętniej sięgają po nie, ale nie powinno się zapominać o tańszych zamiennikach takich jak właśnie kukurydza. Dotyczy to zwłaszcza wód, gdzie karpie nie znają jeszcze kulek proteinowych i może się okazać, że to co dla nas wydaje się atrakcyjną przynętą to nie będzie taką dla karpi. Za to naturalne przynęty sprawdza się idealnie, dodatkowo odbędzie się to małym kosztem.

3 KOMENTARZE

  1. Właśnie ziemniaki….. Czy pamietaasz jak łowuiło się kiedys na karpie właśnie na nasze kortofle 😀 a poza tym ciekawy artykuł. 🙂 nie wolno zapominać jeszcze o jednej bardzo ważnej rzeczy. Jeżeli chcemy mieć jakieś efekty nad wodą to bardzo skuteczne jest wcześniejsze kilkudniowe necenie 🙂

  2. Najlepsze zanęty to te już zapomniane te które kiedyś dawały efekty a zostały wyparte przez kulki czy inne rzeczy którymi przepełnia się łowiska. Dziś by złowić coś porządnego to trzeba kombinować próbować wszystkiego już sam makaron to za mało . 🙂