Nadszedł piękny czas dla każdego miłośnika drapieżników. Narybek nie przypomina już niewielkich igiełek, a wyczuwające nadchodzącą zimę ryby rozpoczęły intensywne gromadzenie zapasów kalorii na najtrudniejszy dla nich okres.

Doświadczeni wędkarze tylko na to czekają. W ruch idą mocne wędki, grubsze linki i duże przynęty, w końcu trudno o lepszy okres na spotkanie z nową życiówką. Są jednak sytuacje, kiedy warto zabrać ze sobą nieco delikatniejszy zestaw, co wcale nie musi determinować wielkości poławianych ryb. Dobrej klasy wędzisko spinningowe, zestrojone z kołowrotkiem o precyzyjnym hamulcu da nam realną szansę na wygranie starcia z okazałym przyłowem.

Tą zasadą kierowałem się podczas kolejnego „ataku” na płytką, mocno zarośniętą wodę, która dała mi w tym sezonie sporo fajnych ryb. Jednak w ciepłych miesiącach nie mogłem łowić w inny sposób, jak tylko na przynęty powierzchniowe. Powodem tego była duża ilość roślinności zanurzonej, która miejscami sięgała aż do powierzchni wody. Ochłodzenie spowodowało, że bujna dotychczas roślinność zaczęła opadać i pozwoliło to na poszerzenie arsenału używanych wabików. Do brodzenia wybrałem wędzisko Guide Select Phantom o ciężarze rzutowym 2-12 g. Długość 2,45 m pozwoliła efektywnie łowić na przynęty gumowe, jak lekko uzbrojony Lunatic – dał się prowadzić w kontrolowanym opadzie, podczas gdy ja stałem zanurzony nawet po pas w wodzie. Do wymienionego wędziska dokręciłem kołowrotek Nano Lite XT60C. Miękka, wręcz aksamitna praca to jedno. Kolejnymi zaletami są precyzyjny, wodoodporny hamulec walki i bardzo „ciasne” układanie linki, co docenimy łowiąc podczas silnego wiatru przy użyciu cienkich plecionek. Plecionka Magnum 4X w kolorze fluożółtym pozwoli zachować pełną kontrolę nad zestawem i zaobserwować brania również na lince. Całość zakończyłem przyponami Surflon i Surfstrand z serii Light, o wytrzymałości od 6 do 9 kg i około 30 cm długości. Taki zestaw doskonale ze sobą współgra, pozwalając łowić wiele godzin bez zmęczenia ręki, a wędzisko Guide Select, jak cała seria, słynie ze swojej pancerności i zapasu mocy w dolniku.

szczupak i plecionka

Zmodyfikowałem również zawartość mojego pudełka. Rovery i Pop-y zostawiłem w domu, a w ich miejsce przygotowałem zapas przynęt gumowych uzbrojonych w lekkie główki, a także przynęty metalowe. Już pierwsze rzuty potwierdziły skuteczność mojego wyboru. Na niewielką obrotówkę melduje się pięknie wybarwiony i gruby okoń, potem kolejne. Zastosowany sprzęt posiada wystarczającą amortyzację, by utrzymać na haku dynamicznie walczącego pasiaka, zapiętego za przysłowiową skórkę.

okoń na lekki spinning

Woda obfitująca w drapieżniki daje nie tylko okonie. I szybko się o tym przekonałem. Delikatne, ale świetnie wyczuwalne trącenie kwituję zacięciem, a głęboko wygięte wędzisko i grający piękną melodię hamulec zwiastuje poważniejszego przeciwnika. Przeczucie mnie nie myli i wykorzystuję zapas mocy w użytym zestawie, aby odciągnąć silnego szczupaka od kępy moczarki.

szczupak na lekki spinning

W ten przyjemny sposób spędzam cały dzień łowiąc kilkanaście ryb, w tym około 8 szczupaków. Pomimo, iż tym razem nie notuję żadnych okazów i trafiam tzw. egzemplarze okołowymiarowe i nieco większe (żadna z ryb nie przekracza 70 cm), nie przeszkadza to wcale uznaniu dnia za udany. Wręcz przeciwnie.

szczupak na obrotówkę

Dużo brań, pełna kontrola nad wędką i holowanymi rybami, tylko utwierdzają mnie w przekonaniu o trafności wybranego zestawu.

Z wędkarskim pozdrowieniem,

Kamil Zaczkiewicz

Dragon NanoLITE XT60C FD1020i - www

Nano Lite XT60C FD

Kołowrotki hybrydowe, zaprojektowane specjalnie do lekkiego spinningu, wyposażone w nowatorską, bardzo płytką szpulę i super lekką, grafitową korbkę, łączące duraluminium z grafitem. Konstrukcja wykonana została według tzw. koncepcji „V”. Korpus i rotor kołowrotka wytwarzane są z superlekkiego materiału grafitowego o nazwie XT60C, o strukturze opartej na wydłużonych, wysoko przetworzonych włóknach węglowych. Pozwoliło to na redukcję masy kołowrotka w porównaniu do aluminium o około 20% i zwiększenie sztywności całej konstrukcji o ponad 50%.

GS Phantom 25-41-245 B

GS Phantom 25-41-245 A

Spinning Guide Select Phantom o ciężarze rzutowym 2-12 g, długość 2,45 m jest niezwykle użytecznym wędziskiem na łowiskach. Jego solidna budowa, piękna amortyzacja walki z rybą, zdolność do zacinania ryby na większym dystansie oraz duża odporność na urazy mechaniczne czyni z tego wędziska prawdziwą maszynę do łowienia ryb.

W sezonie 2018 seria Guide Select będzie dostępna w wersji nieco zmodyfikowanej, jednak wszystkie cechy zostały zachowane.

Magnum 4X to wysokiej klasy plecionka czterosplotowa o szerokiej gamie zastosowań i wyjątkowo korzystnej relacji ceny do jakości. Znakomicie sprawdzi się w połowie sandaczy czy szczupaków na cięższy sprzęt, ale także na delikatnych zestawach okoniowych czy pstrągowych. Najgrubsze średnice polecane są do połowu dorszy.

Lunatic to przynęty w kształcie smukłej rybki, o intensywnej pracy ogona, połączonej z wyraźnym migotaniem części brzusznej. To hit kilku ostatnich sezonów i lider skuteczności. Dodatkowo zaskakuje niesamowitą kolorystyką PRO, dając wspaniały wybór spośród przynęt wykonanych z najnowocześniejszych, supermiękkich tworzyw silikonowych.

Najlepsze wyniki uzyskamy łowiąc nią w opadzie i przy klasycznym prowadzeniu z licznymi zmianami tempa. Lunatic w rozmiarach od 10 do 15 cm wykonany jest z nieco sztywniejszego tworzywa. Taka budowa powoduje mocniejsze przenoszenie sił generowanych przez pracę ogona na korpus przynęty i w efekcie jego silne kolebanie się na boki. Generuje to bardzo silną falę hydroakustyczną, a we w miarę czystej wodzie zwiększa ilość bodźców wzrokowych. „Czwórka” (10 cm) opadająca w toni na dwudziestogramowej główce daje się odczuć na kiju jak drobno pracujący wobler, a na szczytówce można zauważyć wyraźne drżenia. Lunatic 7,5 cm oraz 8,5 cm to już przynęty pomyślane przede wszystkim pod kątem łowienia pstrągów, okoni czy boleni. Miękki materiał daje tu bardziej intensywną pracę ogona i delikatniejsze, drobniejsze migotanie brzuszka.

Od jakości główki jigowej i precyzyjnego dopasowania do przynęty miękkiej zależy wynik łowienia. W ofercie Dragona dostępne są następujące typy główek:

Przypony LIGHT

Seria Light to finezyjnie wykonane, delikatne, a jednocześnie bardzo wytrzymałe przypony spinningowe przeznaczone dla wędkarzy łowiących okonie, sandacze i inne ryby w miejscach, w których można spodziewać się kontaktu ze szczupakiem. Idealne do połowu na lekkie przynęty spinningowe, takie jak lekkie obrotówki czy niewielkie przynęty gumowe, są niemal niewidoczne w wodzie, a dzięki wyjątkowej miękkości i elastyczności nie wpływają w żaden sposób na pracę przynęty. Materiały użyte do ich produkcji to najmniejsze przekroje Fluorocarbonu Invisible oraz plecionek stalowych Surflon i Surfstrand, wśród nich najcieńsze w tej chwili na świecie linki stalowe o średnicy zaledwie 0.15 mm produkcji amerykańskiej. Wytrzymałości w granicach 3–9 kg.

Podbieraki spinningowe

Obręcz stała, nienasiąkająca siatka nylonowa z oczkami 30 milimetrów – idealna, kiedy spinningujemy woblerami, łatwo wczepiającymi się we wszelkie siatki plecione. Oferowany w dwóch wersjach: 92-31-181 z obręczą pięciokątną o wymiarach 50×60 cm, całkowita długość podbieraka to 1,80 m. 92-31-110 z obręczą owalną 55 x 65 cm, całkowita długość 1,10 m.

Podbieraki pstrągowe i trociowe

Specjalistyczny podbierak o owalnym kształcie, zwężony nieco od strony krótkiej, neoprenowej rączki. Siatka wykonana ze specjalnej, bardzo mocnej i szybkoschnącej przędzy. Wielkości siatki od 40 x 30 cm do 55 x 45 cm przy, długościach od 0,55 m do 0,70 m.

Specjalistyczny podbierak o owalnym kształcie, szeroki, wyposażony w antypoślizgową rączkę. Siatka wykonana ze specjalnej, bardzo mocnej i szybkoschnącej przędzy. Wielkości siatki od 50 x 40 cm do 55 x 45 cm przy, długościach od 0,65 m do 0,70 m.

6 KOMENTARZE

  1. Nie ma nic przyjemniejszego niż łowienie okoni lekkim spinningiem. Osobiście wolę stosować paproszki zamiast obrotówek, ale oczywiście trzeba je też mieć w zanadrzu. Czasami jest tak, że okonki pukają na przynęty większe np. 5-7 cm. Co do ryb na zdjęciu to widać mocne, ciemne kolory. Świadczy to o specyfice dna.

  2. Ja mam pytanie trochę z innej beczki. Czy na okonia stosujecie plecionkę czy żyłkę. W swojej krótkiej co prawda przygodzie jednak lepiej sprawdzała mi się żyłka. Może dlatego, że okoń ma kruchy pyszczek? Żyłka zawsze coś zamortyzuje bo jest rozciągliwa. Z drugiej strony plecionka lepiej przenosi brania.