Większość ryb ma na tyle charakterystyczne i unikalne cechy, że nie ma problemu z ich odróżnieniem od innych. Warto poryszuć temat leszcz a krąp i pokazać różnicę między nimi. Występują jednak takie gatunki, które są do siebie tak zbliżone wyglądem, że różnic nie da się wychwycić na pierwszy rzut oka. W związku z tym nieprzerwanie pojawiają się pytania i wątpliwości od poirytowanych wędkarzy, szczególnie tych którzy niedawno zaczęli swoją przygodę z z łowieniem. Leszcz i krąp to ryby słodkowodne, pochodzące z rodziny karpiowatych. Są do siebie łudząco podobne, ale występuje kilka różnic w ich budowie, pozwalających na rozpoznanie.

Często słyszy się, że znaczącą różnicą pomiędzy tymi gatunkami jest kolor płetw. U leszcza są one jednakowo szare, ciemniejsze im okaz jest większy. U naprawdę dużych ryb mogą być niemalże czarne. Krąp wyróżnia się natomiast płetwami piersiowymi i brzusznymi w kolorze zbliżonym do czerwieni. Nie jest to jednak pewny sposób na ich rozpoznanie, ponieważ cecha ta nie występuje u wszystkich ryb. Zdarza się że krąpie mają szare płetwy, bez charakterystycznego nalotu.

Otwór gębowy i różnice w wielkości płetw

Otwór gębowy krąpi jest dużo mniejszy niż w przypadku leszczy, u których jest on dodatkowo wysuwalny. Wynika to z przystosowania tych ryb do zdobywania trudno dostępnego pożywienia z dna zbiornika i umiejętności wsysania mułu. Jest to cecha bardzo pomocna przy próbie rozpoznania gatunku, ponieważ występuje ona niezależnie od rozmiaru ryby.

Kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę to wygląd płetw. U leszczy wyróżniają się one długimi promieniami i wyraźnymi postrzępieniami na końcach. Oprócz tego są zdecydowanie dłuższe, a najłatwiej zauważyć to przyglądając się płetwie analnej, która jest dodatkowo nieco szersza. Krąp ma także o wiele mniej promieni niż leszcz, może być to różnica nawet 9 i są one takiej samej długości.

Krap wygląd
Krąp jest podobny do leszcza, jednak po dokładniejszym przyjrzeniu się widać różnice

Wyżej wymienione cechy powinny pozwolić na precyzyjne rozpoznanie złowionego gatunku. Warto jednak zwrócić uwagę także na oczy i łuski ryby. W tym przypadku u krąpia są one zdecydowanie większe. Łuski są ponadto twardsze i bardziej zbite.

Wiele osób zapomina także wspomnieć o śluzie leszcza, który powinien ewidentnie wskazywać na ten gatunek. Jest go na tyle dużo, że pozostaje na rękach a ryba jest dużo trudniejsza do utrzymania niż krąp, który ma znikome ilości śluzu i jest podobny w dotyku do płoci.

leszcz i krąp różnice
Na zdjęciu u góry jest leszcz a pod nim krąp

Leszcz i krąp to ryby bardzo do siebie podobne, nie tylko wyglądem ale także trybem życia. Zamieszkują dolne partie zbiorników o bogatej roślinności. Leszcz żywi się zwierzętami z dna, jest w stanie zasysać muł w celu wyszukania cząstek pokarmu. Młode osobniki szukają natomiast planktonu, zupełnie tak samo jak krąpie. Dorosłe również kierują się głębiej by znaleźć larwy ochotki. Zarówno jedne jak i drugie ryby są łowione na grunt lub spławik.

Rozróżnienie leszcza od krąpia nie jest bardzo istotne, ponieważ gatunki te nie podlegają wymiarom ochronnym ani limitom. Warto jednak pogłębiać swoją wiedzę i potrafić rozpoznać każdą ze złowionych ryb, nawet tych przysparzających niemałych wątpliwości. Oczywiście pomyłki zdarzają się najlepszym i nawet na prestiżowych konkursach płoć w ciągu kilku chwil może stać się wzdręgą, a krąp leszczem.

4 KOMENTARZE